Aktualności

  • Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną na sezon 2020/2021

Wraz z 1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy gry w piłkę nożną. Po raz pierwszy miały zostać one sprawdzone w trakcie tegorocznych mistrzostw Europy, lecz te zostały przesunięte na kolejny rok. Natomiast w obecnym sezonie ligowym nie zostaną wprowadzone te zmiany, nawet w przypadku w którym rozgrywki zostaną dokończone po pierwszym dniu czerwca. 


W większości mamy do czynienia tylko z korektami, bądź drobnymi zmianami, których efekty widzieć będziemy bardzo rzadko, bądź nawet nie zauważymy. 

Art. 1: Pole gry

Obramowanie bramki wciąż mogą być różnego kształtu, ale w przeciwieństwie do obecnych przepisów od sezonu 2020/2021 nie będą musiały być one jednakowe. 

Art. 2: Piłka

Gdy piłka stanie się niezdatna do dalszej gry, to w przypadku zatrzymania gry, mecz zostanie wznowiony rzutem sędziowskim. 

Art. 10: Wyłanianie zwycięzcy 

Piłkarz, który obejrzy żółty kartonik w meczu i drugi żółty w serii rzutów karnych będzie mógł kontynuować w niej udział. 

Bramkarz dopiero przy drugim przekroczeniu przepisów w wyniku którego rzut karny będzie powtórzony obejrzy żółtą kartkę. 

Jeżeli bramkarz i wykonawca popełnią przewinienie w tym samym czasie rzut karny uznany jest za nieważny, a napastnik zostaje napomniany.

Art. 12: Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie

Zagranie piłki częścią ręki powyżej pachy nie będzie traktowane w żadnym wypadku jako przewinienie. 

Przewinienem będzie, jeżeli: 

- Zawodnik rozmyślnie dotyka piłki ręką / ramieniem, włączając w to ruch do piłki,

- Zdobywa bramkę po bezpośrednim kontakcie piłki z ręką lub ramieniem (dotyczy też bramkarzy),

- Zdobywa bramkę po kontakcie piłki ręką partnera z zespołu, bądź kreuje realną szansę na zdobycie bramki.

Przewinienem będzie zawsze, gdy zawodnik dotyka piłkę ręką lub ramieniem powiększając przy tym nienaturalnie obrys ciała, bądź gdy ręka jest powyżej barku.

Jeśli bramkarz zaliczy dwukrotnie kontakt z piłką po wznowieniu gry bez kontaktu z nią któregokolwiek piłkarza, to może zostać ukarany napomnieniem lub wykluczeniem z gry. 

Jeżeli drużyna szybko wznowiła grę po przewinieniu, zanim sędzia zdążył napomnieć zawodnika drużyny przeciwnej to nie może już napomnieć przewiniającego. Jedynie można napomnieć żółtą kartką, gdy miało ono charakter przerwania realnej szansy. 

Podobnie jest w przypadku zastosowania korzyści. 

Nieprzestrzeganie odległości przy rzucie sędziowskim - żółta kartka. 

Art. 14: Rzut karny

Jeżeli bramkarz przed kopnięciem piłki przez rywala dopuści się przewinienia, które nie miało wpływu na wykonawce jedenastki się nie powtarza, nawet gdy wykonawca przestrzelił rzut karny. Chyba, że golkiper obroni rzut karny, bądź wpłynie na wykonującego. 

Jeśli piłkarze obu ekip (wyłączając bramkarza) popełnią przewinienie rzut karny się powtarza, chyba, że jedno z przewinień miało cięższy charakter. 

Jeśli wykonawca i bramkarz popełnią przewinienie dyktuje się rzut wolny pośredni, a wykonawcę się napomina. 

Pozostałe:

Sędzia może przerwać grę, aby użyć system VAR nie tylko, gdy piłka opuści plac gry, ale i w przypadku w którym piłka znajduje się w "strefie neutralnej"

Przewinienie z trzymaniem przeciwnika jest odgwizdywane tylko jeśli wpływa na ruch zawodnika. 

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Dawid Stelnicki
Żródło: Maciej Śliwa - Kolegium Sędziów Rzeszów
Wyświetleń: 5525

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...