W meczu 12. kolejki T-Mobile Ekstraklasy, Jagiellonia Białystok rozstrzelała na własnym stadionie zespół Pogoni Szczecin 5:0. Gospodarze wyprowadzili kilka kontr, po których byli zabójczo skuteczni. Portowców czeka smutna i długa droga do domu.

Pogoń, mimo ogromnych braków kadrowych, rozpoczęła swoje spotkanie z animuszem. Już w 1. minucie spotkania swojego szczęścia pod bramką rywala szukali zawodnicy Pogoni, lecz żadne z uderzeń nie było strzałem, który mógłby zagrozić bramce pilnowanej przez Bartłomieja Drągowskiego. W 7. minucie po kontrze, młody Filip Kozłowski próbował swoich sił uderzeniem z dystansu. Chwilę później w takim sam sposób Gajos szukał sposobu na pokonanie bramkarza Portowców. Było ono jednak bardzo niecelne i w żaden sposób nie mogło ono zagrozić Janukiewiczowi. I w momencie gdy nic nie zapowiadało się na cokolwiek ciekawego Jagiellonia objęła prowadzenie. W 10. minucie Dzalamidze dośrodkował w pole karne wprost na nogę wspomnianego wcześniej Gajosa. Piłka nim wpadła do bramki, odbiła się jeszcze od pleców Kozłowskiego, zmieniła tor lotu i wpadła do siatki Pogoni. Bramkarz Portowców był bez szans. Po chwilowym szoku, następne dziesięć minut spotkania przebiegało wyraźnie pod dyktando Pogoni. Dwukrotnie w bardzo dobrym stylu Murayama „wpadł” w pole karne Jagi, przy czym narobił sporego zamieszania. Chwilę później mogło być po przysłowiowych „ptakach”. Mocno bita piłka z rzutu wolnego na długi słupek trafiła pod nogi gracza Jagi, który skierował ją w stronę bramki, gdzie z linii wybił ją obrońca Pogoni. Inicjatywę znowu na kilka minut przejęła Pogoń. I gdy się wydawało, że sytuacja jest opanowana to w 27. minucie Patryk Tuszyński złożył się do przewrotki w polu karnym Pogoni. Piłka po jego uderzeniu musnęła poprzeczkę. Ponownie Portowcy mieli dużo szczęścia.

Jedno można powiedzieć. Tego dnia bardzo dobrze dysponowany był Murayama. W 32. minucie, pomocnik z Kraju Kwitnącej Wiśni, po podaniu Małeckiego, wdarł się przebojowo w pole karne Jagi. Ostatnie podanie było już jednak w wykonaniu „Taku” niecelny. 39. minuta przyniosła nam pierwszą żółtą kartkę w tym spotkaniu. Za faul taktyczny, „żółtkiem” został ukarany Maksymilian Rogalski. Końcówka była zabójcza. Dla Pogoni. Najpierw w 43. minucie Piątkowski uderzeniem piętką pokonał Janukiewicza i zdobył swojego dziesiątego gola. Trzy minuty później ponownie Piątkowski, tym razem jednak w roli asystenta. Napastnik Jagi dokładnie obsłużył podaniem Nikę Dzalamidzę. Gruzin wpakował futbolówkę praktycznie do pustej siatki. Tym mało optymistycznym akcentem zakończyła się pierwsza część spotkania.

Druga połowa rozpoczęła się od zmiany w Pogoni Szczecin. Na miejsce Rudola wszedł Brazylijczyk, Hernani. W 53. minucie uderzał Kozłowski, lecz jego strzał został zablokowany. W 58 minucie. Na boisku za ukaraną żółtą kartką Nunesa zameldował się młody Kamil Wojtkowski. W 62. Minucie ponownie przypomniał o sobie Piątkowski, który uderzeniem z prawej strony pola karnego próbował zaskoczyć Janukiewicza. Na szczęście piłkę zablokował defensor Portowców. Nastała 65 minuta spotkania i z 3:0 zrobiło się nam 4:0. Gajos obsłużył prostopadłym podaniem Dzalamidze, a ten wpakował piłkę do bramki. W 70. minucie Pazdan ostro faulował Jakuba Bąka, za co pomocnik Jagi został ukarany żółtą kartką. Pięć minut później lewą stroną próbował „szarpnąć” Patryk Małecki, lecz piłka po jego dośrodkowaniu znalazła się w bocznej siatce bramkarza Jagi. W 81. minucie wynik na 5:0 podwyższył ponownie Mateusz Piątkowski, strzelając swoją 11. bramkę w sezonie. Minutę później lewą stroną popędził Przemysław Frankowski, kończąc akcję Jagi strzałem. Tym razem Janukiewicz spisał się poprawnie i obronił uderzenie pomocnika gospodarzy. W 90. minucie żółtą kartką został ukarany Modelski. W doliczonym czasie gry fenomalnym rajdem popisał się Dzalamidze i był bardzo blisko zdobycia swojej trzeciej bramki. Do końca spotkania wynik się już nie zmienił. Pogoń przegrała aż pięcioma bramkami z dobrze dysponowaną dzisiaj Jageillonią.

Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin (3:0) 5:0

10’ Gajos 1:0

43’ Piątkowski 2:0

45’+1 Dzalamidze 3:0

65’ Dzalamidze 4:0

81’ Piątkowski 5:0

Jagiellonia Białystok: 69. Bartłomiej Drągowski - 2. Filip Modelski, 7. Sebastian Madera, 14. Marek Wasiluk - 20. Maciej Gajos (83’ 21. Frankowski), 22. Rafał Grzyb, 13. Przemysław Mystkowski (62’ 6. Romanczuk) , 10. Nika Dzalamidze, 8. Patryk Tuszyński, 4. Michał Pazdan - 27. Mateusz Piątkowski

Pogoń Szczecin: 84. Radosław Janukiewicz - 21. Sebastian Rudol (46’ 44. Hernani), 14. Wojciech Golla, 3. Maciej Dąbrowski, 26. Tomasz Lisowski - 10. Patryk Małecki, 6. Rafał Murawski (k), 17. Maksymilian Rogalski, 13. Takuya Murayama, 77. Ricardo Nunes (58’ 98. Wojtkowski) - 18. Filip Kozłowski (64’ 8. Bąk)

Kartki: Pazdan, Modelski - Rogalski, Nunes

Autor: Mateusz Słowikowski