Aktualności

Od Austrii Wiedeń, przez HNK Rijekę aż do Pogoni Szczecin? Wszystko wskazuje na to, że tak wyglądać będzie piłkarska podróż Alexandra Gorgonia.


Alexander Gorgon urodził się i wychował w Austrii. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Austrii Wiedeń, dla której w ostatecznym rozrachunku rozegrał aż 160 spotkań, a w sezonie 2012/2013 świętował zdobycie mistrzostwa kraju. Kolejnym przystankiem w karierze Gorgona była HNK Rijeka, której został kapitanem i jednym z najważniejszych piłkarzy ostatnich lat. W barwach chorwackiego klubu również świętował znaczące sukcesy.

- Gorgon był jednym z najlepszych graczy w naszej lidze - opowiada Andrija Vuković z portalu germanijak.hr - Był także jednym z najbardziej cenionych piłkarzy przez trenera Matjaža Keka, który jest obecnie selekcjonerem reprezentacji Słowacji. Wspólnie sięgneli po mistrzostwo kraju w 2017 roku, tym samym przerywając dziesięcioletnią dominację Dinama Zagrzeb w lidze chorwackiej. Z Rijeką zdobyli również dwa Puchary Chorwacji - w sezonie 2016/2017, 2018/2019 -  to również było wielkim wyczynem.

Kibice, jak i dziennikarze sportowi nie spodziewali się, że Gorgon zdecyduje się na zmianę otoczenia. Najprawdopodobniej swoje najlepsze występy w Rijece miał już za sobą, ale nadal był wartościowym piłkarzem, na którego trener mógł zawsze liczyć.

- Byliśmy zaskoczeni, gdy usłyszeliśmy, że Alexander Gorgon zamierza opuścić Rijekę, niedawno wraz ze swoją żoną wybudowali dom w Chorwacji, a dodatkowo podpisał nowy kontrakt, który zobowiązywał go do gry w Rijece do 2023 roku. Był jednym z najlepiej zarabiających zawodników w klubie mowa o kwocie 240 000 euro rocznie - podaje Vuković.

Aktualnym trenerem Rijeki jest Simon Rožman. Szkoleniowiec ze Słowenii preferuję grę w systemie 3-5-2 z dwoma napastnikami. Jednym z nich jest Franko Andrijašević - aktualnie najlepszy zawodnik Rijeki - drugim wyborem, jest natomiast Mirko Čolak, który w tym sezonie zdobył koronę króla strzelców. Po zmianie trenera Gorgon nie miał już tak pewnej pozycji w zespole i nie wiadomo, czy w kolejnym sezonie by się to zmieniło. Może to świadczyć o ambicji piłkarza, który nie godzi się z rolą rezerwowego i wciąż jest głodny gry oraz sukcesów.

Gorgon bez większych problemów odnajduje się na wielu pozycjach w ofensywie, jako ofensywny pomocnik lub skrzydłowy.

- Jest bardzo dobrym wykonawcą rzutów karnych, w Austrii Wiedeń był do nich wyznaczony i strzelił 17 goli w sezonie, jednak w Rijece nie wykonywał jedenastek. Może grać na wielu pozycjach, jako lewo skrzydłowy, prawo skrzydłowy, ofensywny pomocnik i napasnik. Z wiekiem stracił trochę szybkości, ale przed bramką nadal jest bardzo niebezpieczny. Dodatkowo dysponuje świetnym uderzeniem z dystansu - podkreśla redaktor portalu germanijak.hr.

Kluczowym elementem w negocjacjach mógł okazać się sentyment doświadczonego piłkarza do Polski. Tak jak wspomnieliśmy na początku, Gorgon urodził się i dorastał w Austrii, ale jego rodzice są związani z naszym krajem. Ojciec, Wojciech Gorgoń grał w Wiśle Kraków, a jego matka Marta Lelowitz reprezentowała Polskę w gimnastyce artystycznej. Warto zaznaczyć również, że Alexander świetnie mówi po polsku, co z pewnością ułatwi mu aklimatyzację, choć z nią, tak czy inaczej, nie powinno być najmniejszych problemów. Nasz rozmówca - Andrija Vuković, opisał Gorgona jako człowieka niezwykle sympatycznego, rodzinnego, stroniącego od jakichkolwiek konfliktów.

Autor: Marcel Kozłowski
Żródło: własne
Wyświetleń: 8815

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...