Aktualności

  • Interia.pl: Nowy program rządowy, setki milionów dla klubów!

Według informacji Interii jeszcze w styczniu rząd zamierza ogłosić start Programu Wsparcia Mistrzów. Jak ustalił redaktor Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl, na finansową pomoc kilku dyscyplinom sportowym w Polsce – w formie grantów, a także premii za sukcesy i awanse do europejskich pucharów – zostanie przekazane wkrótce aż 700 mln zł. Znaczna część środków ma trafić do klubów piłkarskich.


Jak ustaliła Interia, jeszcze w styczniu rząd chce ogłosić start Programu Wsparcia Mistrzów, który został przygotowany z myślą o najlepszych zespołach sportowych w Polsce. W jego ramach ogromne pieniądze mają popłynąć szerokim strumieniem do przedstawicieli kilku najpopularniejszych dyscyplin: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej czy hokeja.

Największym beneficjentem zostaną jednak kluby piłkarskie. Z dokumentów do których dotarła Interia wynika, że jeszcze w tym sezonie polski futbol może zostać zasilony kwotą blisko 170 milionów złotych.

Ponad 100 milionów na infrastrukturę

Na czym ma polegać dystrybucja tak ogromnych środków? Z nieoficjalnych źródeł związanych z Ministerstwem Sportu dowiedzieliśmy się, że jeszcze w 2022 roku wszystkie kluby Ekstraklasy i 1. Ligi mogą otrzymać jednorazowe granty na stworzenie nowoczesnych centrów badawczo-rozwojowych, jakie w Polsce posiadają Legia Warszawa czy Lech Poznań.

Program ma koordynować wspomniane Ministerstwo Sportu. Według naszych informacji każdy klub Ekstraklasy w najbliższym czasie może dostać do dyspozycji 6 mln zł, natomiast zespoły 1. Ligi - po 2 mln. Łącznie na wsparcie infrastrukturalne przeznaczono ok. 150 mln zł. 

- Chodzi o to, aby środki zostały zainwestowane w coś, co będzie służyło latami. Dzięki temu na wyższy poziom wejdzie przygotowanie młodych piłkarzy. Przykłady Jakuba Kamińskiego z Lecha, Michała Karbownika z Legii albo Kacpra Kozłowskiego z Pogoni Szczecin pokazują, że szkolenie przynosi efekty. A dzięki temu programowi efektów może być jeszcze więcej - zapewnia Interię jedna z osób zaangażowanych w prace nad Programem Wsparcia Mistrzów.

Wielkie pieniądze za sukcesy

Drugim elementem rządowego planu, który - zgodnie z założeniami - ma być realizowany w latach 2022-2025, jest wspieranie klubów, które awansują do europejskich pucharów. Corocznymi bonusami mają więc być nagradzane trzy pierwsze drużyny Ekstraklasy, a także zdobywca Pucharu Polski. Jak słyszymy, wszystko po to, aby wyrównać straty wynikające z niskiego rozstawienia polskich drużyn w pucharowych rankingach, co automatycznie zwiększa skalę trudności (i zazwyczaj w efekcie powoduje potencjalnie mniejsze przychody).

Ile więc jest do podniesienia z boiska? O ile za trwający sezon 2021/2022 ma to być 8 mln zł dla mistrza Polski, po 5 mln zł dla wicemistrza i trzeciej drużyny ligi oraz 6 mln zł dla zdobywcy Pucharu Polski, o tyle od rozgrywek 2022/2023 kwoty wzrastają. Mistrz, który wystartuje w kwalifikacjach do Champions League, otrzyma aż 30 mln zł. Po ok. 20 mln zł dostaną kluby startujące w eliminacjach Ligi Europy, a triumfator Pucharu - ok. 25 mln zł. Oznacza to więc, że na piłkę w sezonach 2022/2023, 2023/2024 i 2024/2025 będzie przeznaczone 300 mln zł!

WIĘCEJ MOŻESZ PRZECZYTAĆ TUTAJ!

Tu podaj tekst alternatywny

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 4148
tekst alternatywny

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...