Aktualności

  • Który trener najchętniej dawał szansę debiutantom?

Młodzi zawodnicy w kadrze zespołu to zawsze nadzieja na odkrycie talentu, który najpierw pomoże drużynie, wypromuje się i za spore środki finansowe zmieni klub na zagraniczny. Który z dotychczasowych trenerów najczęściej sięgał po młodzież?


Sprawdziliśmy cały okres od awansu Pogoni Szczecin do PKO Ekstraklasy, czyli od sezonu 2012/2013. Pod uwagę braliśmy piłkarzy, którzy dziś, mieliby status młodzieżowca, czyli mniej niż 22 lata. Nie ograniczaliśmy się jednak do obywateli Polski, bo w tym gronie znalazło się także kilku obcokrajowców.

Najwięcej takich piłkarzy swój debiut w PKO Ekstraklasie zaliczyło pod okiem obecnego trenera Pogoni Szczecin - Kosty Runjaica. Było ich dokładnie jedenastu, a najgłośniejszym nazwiskiem z pewnością może się pochwalić Sebastian Walukiewicz, który walczy o miejsce w składzie jednej z drużyn Serie A.

Sporą grupę młodych piłkarzy do pierwszego zespołu wprowadził też Dariusz Wdowczyk. Było to dokładnie dziewięciu zawodników, którzy właśnie po szansie od niego zaliczyli swój debiut w PKO Ekstraklasie.

Sporą liczbą debiutantów w stosunkowo krótkim czasie pracy w Szczecinie pochwalić się może także Artur Skowronek. Tu jednak sytuacja jest inna, bo on przejął zespół zaraz po awansie na najwyższy szczebel rozgrywkowy i wśród tych pięciu nazwisk, kilka zdobywało już doświadczenie grając w Pogoni pierwszoligowej.

Runjaic i Wdowczyk mieli z tego grona najwięcej czasu na wprowadzanie nowych i młodych piłkarzy z jednego, prostego powodu. Pracował, a drugi pracuje w Szczecinie najdłużej. Jak wygląda więc liczba "debiutantów", gdy podzielimy ją na liczbę meczów prowadzonych przez danego trenera?

Runjaic - 0,106
Skorża - 0
Moskal - 0,093
Michniewicz - 0,081
Kocian - 0
Wdowczyk - 0,145
Skowronek* - 0,25

Debiutanci w PKO Ekstraklasie u poszczególnych trenerów

Runjaic (103 mecze): Hostikka, Błanik, Bursztyn, Smoliński, Żurawski, Walukiewicz, Wędrychowski, Fornalczyk, Benedyczak, Turski, K. Kozłowski
Skorża (16 meczów): -
Moskal (43 mecze): Kowalczyk, Kitano, Henger, Niepsuj
Michniewicz (49 meczów): Listkowski, Piotrowski, Obst, S. Murawski
Kocian (15 meczów): -
Wdowczyk (62 mecze): Wojtkowski, Walski, Paczuk, Kort, Rudol, F. Kozłowski, Neumann, Kun, Koj
Skowronek* (20 meczów): Lewandowski, Zwoliński, Tadrowski, Wiśniewski, Golla

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 2914

Trwa ładowanie komentarzy...