Aktualności

  • Otocki koordynatorem ds. szkolenia bramkarzy

Departament ds. szkolenia bramkarzy Akademii Pogoni zyskał nowego koordynatora. Wraz z początkiem września na jego czele stanął były zawodnik Dumy Pomorza, a od blisko dekady również trener bramkarzy, Grzegorz Otocki. – Znam klub od podszewki – koordynatorów, trenerów, zawodników. Przez lata oddałem mu mnóstwo serca. Mam świadomość, że czeka mnie duże wyzwanie, ale nie boję się go podjąć – mówi Otocki.


Nowy koordynator ds. szkolenia bramkarzy z Pogonią związany jest od blisko dwunastu lat. Na Twardowskiego trafił jako młody, obiecujący bramkarz, ale nie zdołał przebić się do I zespołu Dumy Pomorza. Przez pięć sezonów występował jednak w drużynach juniorskich, Młodej Ekstraklasie oraz trzecioligowych rezerwach. W ostatnim sezonie gry w granatowo-bordowych barwach rozpoczął również swoją karierę trenerską.

– Pierwsze kroki stawiałem w sztabie obecnego wiceprezesa PZPN, Macieja Mateńki. To on zaproponował mi, żebym spojrzał na piłkę z tej drugiej strony – wspomina Otocki. – W projekcie budowy Akademii uczestniczę praktycznie od początku. Dzięki temu widzę, jak ogromny postęp przez ten czas zrobiliśmy. Mamy świetną infrastrukturę, znakomitą kadrę trenerską oraz wielu bardzo zdolnych bramkarzy. Wspólnie musimy zrobić wszystko, by ten potencjał wykorzystać i wznieść cały projekt na jeszcze wyższy poziom – dodaje.

Przez ostatnie lata Grzegorz Otocki był trenerem w drużynie juniorów młodszych oraz koordynatorem ds. szkolenia bramkarzy w grupach dziecięcych. Swoje doświadczenie wykorzystywał również w pracy na rzecz Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, będąc członkiem sztabów szkoleniowych kadr wojewódzkich. – W tym kontekście mój zakres obowiązków się nie zmieni. Wychowałem się na boisku i nie wyobrażam sobie, że mógłbym zrezygnować z codziennej pracy z bramkarzami. Inne na pewno będą jednak proporcje. Więcej czasu spędzam teraz w biurze, współpracując z koordynatorami, pierwszymi trenerami czy działem skautingu – tłumaczy Otocki.

Szkolenie bramkarzy w Pogoni od kilku lat stawiane jest za wzór dla innych ośrodków w Polsce. Siła szczecińskiego klubu w tym zakresie oparta jest na jakości i liczebności kadry trenerskiej oraz bliskich relacjach Akademii i pierwszego zespołu. Na tych fundamentach nowy koordynator chce budować przyszłość całego departamentu. – Mamy grono znakomitych fachowców, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie. Nawiązaliśmy między sobą fajne relacje, ujednoliciliśmy system szkolenia, stworzyliśmy model bramkarza. Jestem przekonany, że wspólnie dmuchamy w jeden żagiel – mówi Grzegorz Otocki. – Cieszy mnie również otwartość Andrzeja Krzyształowicza na Akademię. Interesuje się postępami młodych bramkarzy, zaprasza ich na treningi I zespołu. To również nasz wielki atut, bo nie każdy klub może stworzyć swoim zawodnikom takie warunki do rozwoju – dodaje.

Poszerzenie roli trenerów bramkarzy w poszczególnych sztabach szkoleniowych oraz jeszcze większa otwartość na region – oto główne cele, które stawia przed sobą nowy koordynator ds. szkolenia bramkarzy. – Spędziłem w Akademii prawie osiem lat. Znam więc nasze atuty, ale dostrzegam także rezerwy. Chciałbym, żebyśmy jeszcze bardziej otworzyli się na środowisko. Każdy chłopak z regionu za granatowo-bordowe barwy dałby się pokroić. Dlatego zamierzamy kontynuować projekt campów i naborów bramkarskich, uzupełniając je dodatkowo o warsztaty dla trenerów z pobliskich klubów – opowiada Otocki. – Istotną kwestią będzie również poszerzenie roli trenerów bramkarzy w ramach sztabów szkoleniowych. Ich zadania nie muszą bowiem ograniczać się wyłącznie do pracy z goalkeeperami, ale mogą zahaczać również o zajęcia zespołowe – chociażby w zakresie działań obronnych czy stałych fragmentów gry w defensywie. Będziemy na ten temat dyskutować, by znaleźć najlepsze dla klubu rozwiązanie – podsumowuje.

V-KOWY MŁYN - MIEJSCE DO ROZMÓW O WSZYSTKIM

Tu podaj tekst alternatywny

Autor: Pogoń Szczecin SA
Żródło: własne
Wyświetleń: 2173

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...