Aktualności

  • "Przegląd Sportowy": Koniec limitu dla obcokrajowców, wymagany młodzieżowiec

Jak informuje Przegląd Sportowy, PZPN przegłosuje dwie uchwały znacznie wpływające na sposób funkcjonowania klubów ekstraklasy: zostanie zniesiony limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej mogących przebywać jednocześnie na boisku oraz wprowadzony obowiązek występu jednego młodzieżowca.


Limit dwóch piłkarzy spoza UE w ekstraklasie obowiązuje od sezonu 2016/2017. Rok wcześniej mieliśmy okres przejściowy – na boisku jednocześnie mogło występować trzech takich zawodników. Kluby dość szybko musiały przebudować kadry i ograniczyć ruchy transferowe w krajach spoza 28 państw unijnych (plus Szwajcarii i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego). 

I tak jak po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie i kryzysu finansowego w wielu tamtejszych klubach można by spróbować skorzystać z takiej sytuacji. Jednak polskie drużyny miały związane ręce. Nie opłacało się ściągać 3-5 dobrych zawodników spoza UE, skoro część i tak musiałaby siedzieć na ławce rezerwowych.

(...)

W zamian kluby muszą dać coś od siebie, bo drugą bardzo ważną zmianą będzie konieczność wystawiania na boisku młodzieżowca, czyli zgodnie z uchwałą PZPN „zawodnika posiadającego obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy”. Przykład: w sezonie 2018/2019 za młodzieżowca może być uważany zawodnik urodzony w 1998 roku lub później – w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego (2019), ukończył on nie więcej niż 21 lat.

Jedynym odstępstwem od tego przepisu będzie sytuacja, w której młodzieżowcem jest bramkarz. Jeśli w trakcie meczu dozna kontuzji, będzie mógł go zastąpić piłkarz spoza limitu. W teorii kluby, które są niezadowolone z takiego ograniczenia, a tych nie brakuje, mogłyby wystawiać młodzieżowca na minutę, po czym zmieniać go na swojego nominalnego bramkarza. W praktyce by się jednak kompromitowały.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ!

Autor: Przegląd Sportowy
Żródło: własne
Wyświetleń: 3560

Trwa ładowanie komentarzy...