• 765 minut bez straty gola z Piastem i koniec serii

765 minut. Tyle trwała seria bez straty gola przeciwko Piastowi Gliwice. Po raz ostatni drużyna z Gliwic strzeliła nam gola w lidze prawie 4 lata temu, 3 grudnia 2018 roku.

3 grudnia 2018 roku. Piąty w tabeli Piast podejmuje siódmą Pogoń. Po fatalnym początku sezonu Pogoń pnie się w górę tabeli. Jeśli wygra w Gliwicach będzie to jej piąte zwycięstwo z rzędu.

Pamiętny mecz w Gliwicach nie zakończył się jednak po myśli Portowców. Pogoń przegrywa to spotkanie wysoko z drużyną, która jak ma się potem okazać, sięgnie po historyczne mistrzostwo Polski. W bramce Pogoni stał Łukasz Załuska, który wpuszcza 3 gole, a fatalny występ kończy w 81 minucie oglądając czerwoną kartkę. Wszystkie zmiany w Pogoni były już jednak wykorzystane, więc na ostatnie 10 minut rywalizacji w rolę bramkarza musiał wcielić się Adrian Benedyczak.

Ostatnim zawodnikiem Piasta, który strzelił bramkę w tym meczu, był w 61. minucie Tomasz Jodłowiec. Jak się okazało, był on również przez kolejne cztery lata ostatnim, który sforsował w Ekstraklasie obronę Pogoni.

W międzyczasie Pogoń i Piast zagrały ze sobą 8 spotkań w lidze. Bilans? 5 zwycięstw Pogoni, 3 bezbramkowe remisy i 0 porażek. W bramkach 6:0 dla Pogoni. Dziewiąte spotkanie, a zarazem jedyna wpadka, to odpadnięcie Pogoni w 1/8 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021.

Autor: Piotr Okniński