Aktualności

  • Jak wygląda proces zawierania umów z młodymi piłkarzami?

Okno transferowe zostało otwarte na oścież. Pogoń „rozbiła bank” letnim okienkiem transferowym, zaliczając trudną do powtórzenia serię bardzo udanych transferów. Dla klubu szczególnie atrakcyjni są jednak piłkarze młodzi, którzy nie tylko ucieszą w przyszłości kibiców dobrą postawą sportową, lecz również uszczęśliwią klubowych księgowych zasileniem budżetu z transferu do mocniejszej ligi. 


Jak jednak zawieranie kontaktów z zawodnikami U18 wygląda od strony formalnej? Zapraszamy na krótki artykuł, przygotowany razem z prawnikami z kancelarii mec. Marcina Walawskiego.

Zasady zawierania umów przez piłkarzy U18

Zasady zawierania kontraktów przez zawodników U18 kształtują się odmiennie od tych, które obowiązują przy zawieraniu umów przez dorosłych piłkarzy. Przede wszystkim zawodnik, który ukończył 18 lat ma pełną zdolność do czynności prawnych (o ile nie został ubezwłasnowolniony częściowo), co przekłada się na uprawnienie do samodzielnego decydowania o zawieranych umowach. 

Osoba, która nie ukończyła 18 roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co do zasady więc, ograniczony w zdolności do czynności prawnych, młody piłkarz nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań lub rozporządzać swoim prawem bez zgody przedstawiciela ustawowego. 

Niepełnoletni zawodnik nie może zatem zawierać kontraktów z klubem samodzielnie. 

Każdy kontrakt U18 może być zawarty wyłącznie za zgodą przedstawicieli ustawowych lub innych opiekunów prawnych, których podpisy powinny znajdować się na Kontrakcie U18, obok podpisu zawodnika. 

Minimalne wymagania dla kontraktów w sektorze zawodowej piłki nożnej

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął w dniu 27 marca 2015 r. uchwałę w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Akt ów w sposób szerszy reguluje kwestię granicy wieku umożliwiającej młodemu sportowcowi na zawarcie profesjonalnego kontraktu – w dniu zawierania kontraktu piłkarz powinien ukończyć 15 rok życia oraz być przed 18. urodzinami. Określono także wymogi do formy umowy oraz minimalne wymogi co do jej treści. 

PZPN w przedmiotowej uchwale określił również minimalną wysokość wynagrodzenia zawodnika U18 – zgodnie z art. 13 ust. 6 pkt 2 uchwały,  „zasadnicze, miesięczne wynagrodzenie Zawodnika przez cały okres obowiązywania Kontraktu U18, w wysokości nie mniejszej niż 500 zł miesięcznie brutto”. 

Takie honorarium zdaje się mieć charakter symboliczny, zwłaszcza dla dużych klubów.

Kontrakty z zawodnikami U18 mogą być zawarte najwyżej na okres trzyletni. Osiągnięcie przez zawodnika pełnoletniości w czasie obowiązywania kontraktu nie wpływa na ważność umowy. Jeśli więc młody zawodnik zawrze kontrakt z klubem dzień przed swoimi osiemnastymi urodzinami, to umowa ta będzie obowiązywała przez okres 3 lat, a więc zakończy się dzień przed 21. urodzinami sportowca. 

Pierwsza oferta zawarcia profesjonalnego kontraktu może zostać złożona młodemu zawodnikowi najwcześniej na 60 dni przed ukończeniem 15 roku życia. Młody piłkarz ma obowiązek pisemnego ustosunkowania się do złożonej oferty w terminie 14 dni od jej doręczenia – w przypadku odmowy podpisania, piłkarz zachowuje status amatora. 

Kontrowersje mogą budzić postanowienie wspomnianej uchwały, zgodnie z którym stronom kontraktu U18 nie przysługuje prawo do jego jednostronnego wypowiedzenia lub też odstąpienia od kontraktu. Umowa z piłkarzem U18 może zostać rozwiązana wyłączenie przez Izbę ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych lub na podstawie zgodnych oświadczeń sportowca i klubu. Przedmiotowe kwestie szczegółowo reguluje art. 13 ust. 11 omawianej uchwały.

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, lecz również duże pieniądze. Zawieranie pierwszego kontraktu może być przełomowym momentem kariery piłkarza wchodzącego do poważniejszej piłki. 

Szczególnie istotną rolę odgrywają przedstawiciele ustawowi (którymi najczęściej są rodzice). 

Przyglądając się meczom i treningom dzieciaków z akademii, widać jak na dłoni, jak bardzo rodzice żyją pasją swoich podopiecznych. Oferta zawarcia kontraktu, to jednak nie tylko szansa, ale również potencjalne ryzyko dla dobrze zapowiadającej się kariery młodego zawodnika. 

Z perspektywy klubu piłkarskiego, ze sfinalizowaniem kontraktu z młodym zawodnikiem wiąże się dodatkowa trudność – przekonanie nie tylko piłkarza, ale także jego rodziców, że to akurat w tym klubie ich „młody talent” będzie rozwijał się najlepiej, nie gubiąc się na drodze do wielkiego futbolu.

Tematyka umów zawieranych z młodymi zawodnikami jest bardzo szeroka, dlatego być może jeszcze do niej wrócimy w najbliższym czasie. 

Za wsparcie merytoryczne dziękujemy zespołowi Mec. Marcina Walawskiego 

PL: kancelaria-walawski.pl
ENG: lawyer-poland.com

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 7321
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...