Aktualności

Historia Floriana Krygiera to nie tylko sport, piłka nożna i Pogoń Szczecin. To historia człowieka oddanego Polsce i Szczecinowi. Wychowawca młodzieży, patriota, człowiek zasłużony dla kraju, ale to będziemy przybliżać Wam w kilku tekstach. Dziś pierwszy z nich.


Kujawiak, który zostawił serce w Szczecinie

Zarówno środowisko kibiców, ale także pracowników oraz byłych i obecnych zawodników Pogoni Szczecin zaangażowało się w akcję rozpropagowania projektu nr 18 w kategorii budżetu ogólnomiejskiego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Zapewne wielu z Was zagłosowało już na #PomnikDlaFloriana i mamy nadzieję, że za Waszą namową również Wasi bliscy zdecydowali się na oddanie głosu na wspomniany projekt. Zapewne część z Was usłyszała pytanie o to, kim tak naprawdę był Florian Krygier i co takiego zrobił, aby stawiać mu pomniki. Właśnie dlatego postanowiliśmy pokrótce przedstawić sylwetkę naszej legendy. 

Florian Krygier był nie tylko piłkarskim trenerem, wychowawcą młodzieży, uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, ale przede wszystkim był serdecznym człowiekiem, na którego pomoc mógł liczyć każdy, kto tylko o nią poprosił. Rozumiał drugiego człowieka i sprawiał, że jego rozmówca nigdy nie czuł się skrępowany w jego towarzystwie. Jak się zaraz przekonacie, jego droga do Szczecina była długa i wyboista. 

Przyszedł na świat pod zaborem pruskim w 1907 roku, w miejscowości Posługowie koło Janowca Wielkopolskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Florian Krygier zdał egzamin do Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie – które, co ciekawe – zostało założone w 1863 roku. To właśnie wtedy wybuchło powstanie styczniowe, a zatem nie trudno się domyślać, że Pan Florian otrzymał patriotyczne wychowanie w szkole. Maturę zdawał w czasie zamachu majowego Józefa Piłsudskiego w 1926 roku. To właśnie w tamtym czasie rozpoczęła się jego przygoda na całe życie – mianowicie przygoda z piłką nożną, którą zainicjował w Gimnazjalnym Klubie Sportowym. 

Nauka nieustannie przecinała się ze sportem. W 1932 roku ukończył Studium Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Poznańskim, w tym czasie grając w rezerwach I-ligowej Warty Poznań. Jako piłkarz nie zrobił dużej kariery i po ukończeniu studiów skupił się na szkoleniu. Jego pierwszą drużyną w roli trenera, przed wybuchem II Wojny Światowej, był Gryf Toruń, który walczył o awans do I ligi.

Po zakończeniu działań zbrojnych Florian Krygier szukał swojego miejsca na ziemi, najpierw podejmując się pracy w Gliwicach, a następnie we Wrocławiu, gdzie piastował stanowisko referenta w Urzędzie Miejskim. Jednak już w grudniu 1945, za namową kolegi, udał się do Gdańska, gdzie rozpoczął pracę w tamtejszym porcie. Był wówczas kierownikiem w dziale spedycji, jednak o sporcie nie zapominał. Lubił działać i był aktywistą, nie może zatem dziwić fakt, że w trakcie 5-letniej pracy w Porcie Gdańskim założył swój własny klub sportowy - „Carbonia”.

Z dniem 2 stycznia 1950 roku został służbowo przeniesiony z Gdańska do Szczecina. W Zarządzie Portu Szczecin pełnił m.in. obowiązki głównego dyspozytora Portu Szczecin. Zaś w 1952 roku wstąpił do KS Kolejarz przy Zarządzie Portu Szczecin, a w grudniu 1953 roku został wybrany kierownikiem Sekcji Piłki Nożnej (w sumie pełnił tę funkcję z przerwami przez ponad 7 lat). Równocześniembył członkiem Kierownictwa Sekcji Piłki Nożnej, odpowiedzialnym za sprawy szkoleniowe. To właśnie z Florianem Krygierem na pokładzie, w 1955 roku KS Kolejarz przybrał nazwę Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Pan Florian i Pogoń to była miłość od pierwszego ujrzenia aż po grób. W 1956 roku został I trenerem Dumy Pomorza, a po awansie do ligowej elity, skupił się na szkoleniu młodzieży. To właśnie na tworzeniu struktur akademii i wychowaniu nowych pokoleń młodych Portowców polegała jego praca, aż do momentu odejścia na emeryturę. Jednak i wtedy był stałym bywalcem na stadionie, które do dziś nosi jego imię. Mistrz Florian odszedł od nas 31 marca 2006 roku, dwa tygodnie po tym jak radośnie świętowaliśmy jego 99. urodziny.

To pierwszy z przygotowanych przez nas postów, które mają na celu przybliżenie postaci wielkiego duchem i sercem Portowca. Florian Krygier spogląda na Nas z góry w oczekiwaniu nowego stadionu i drużyny gotowej walki o ten upragniony mistrzowski tytuł, którego sam nie doczekał. Przy tej okazji mamy prośbę. Jeśli widzisz ten post to zostaw reakcję lub komentarz, a najlepiej podaj dalej, aby wieść o pomniku dotarła do jak największej liczby osób. Dla Floriana!

✅GŁOSUJ TUTAJ: bit.ly/PomnikDlaFloriana

✅Oddajesz DWA głosy na listę lokalną Drzetowo – Grabowo, projekt numer 4: Szczecin Moim Miastem Pogoń Moim Życiem

✅Potem oddajesz DWA głosy na pozycję numer 18 w budżecie ogólnomiejskim – Instalacja Artystyczna Floriana Krygiera na stadionie miejskim w Szczecinie.

 

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Tomasz Smoter
Żródło: własne
Wyświetleń: 2632
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...