• Przerwane rozgrywki ligowe na świecie w ostatnich latach

Do zakończenia rozgrywek przed czasem nie jesteśmy przyzwyczajeni i najczęściej nie bierzemy takiego scenariusza pod uwagę, jednak taka sytuacja zdarza się na świecie niemal każdego roku. Poniżej zestawienie rozgrywek, które zostały przerwane w ostatnich latach z różnych przyczyn, i decyzji, jakie zostały podjęte. Kraje uporządkowałem na podstawie obecnego rankingu reprezentacyjnego FIFA.

Chile

Najsilniejszą ligą, której rozgrywki zostały przerwane w ubiegłym roku była chilijska Primera Division. Powodem był przedłużające się niepokoje społeczne. 16 zespołowa liga została przerwana po rozegraniu 24 z 30 kolejek. W momencie przerwania rozgrywek liderujący Iniversidad Catolica miał 13 punktów przewagi nad drugim Colo Colo i został ogłoszony mistrzem. Żaden zespół nie został zdegradowany (dwa zespoły powinny spaść). Rozgrywki w lidze niżej przerwano po 26 z 30 kolejek (20 meczów sezonu zasadniczego i 6 z 10 meczów w  grupie awansowej zostało rozegranych), a awans uzyskały dwie najlepsze drużyny (w momencie przerwania rozgrywek druga drużyna miała 6 punktów przewagi nad trzecią). Kolejny sezon rozpoczął się w składzie 18-zespołowym i prawdopodobnie taka ilość drużyn będzie występować w Primera Division również w kolejnych sezonach.

Nigeria

Rozgrywki w Nigerii zostały przerwane w 2018 roku ze względu na wewnętrzny kryzys w krajowej federacji. W 20-zespołowej lidze rozegrano 24 z 38 kolejek. Liderujący Lobi Stars FC został ogłoszony mistrzem. W momencie przerwania rozgrywek miał 2 punkty przewagi nad Akwa United. Ligę powinny opuścić 4 ostatnie zespoły, jednak ze względu na przerwanie rozgrywek wszystkie się utrzymały, a do ligi dołączyły 4 zespoły. Jedna liga 24-zespołowa byłaby zbyt duża, żeby rozegrać mecze każdy z każdym, więc sezon 2019 potraktowano jako sezon przejściowy i rozegrano ligę w dwóch 12-zespołowych grupach. 4 ostatnie zespoły z każdej grupy spadały z ligi, 4 zespoły z niższej ligi awansowały, a 3 najlepsze drużyny z każdej grupy grały w turnieju barażowym o mistrzostwo (każdy z każdym jeden mecz, wszystkie mecze w Lagos, mecze rozgrywane co 2 dni). Rozgrywki były bardzo wyrównane, gdyż różnica między 3 zespołem (grającym w barażach o mistrzostwo) a 9 zespołem (spadek z ligi) wynosiła 6 punktów w pierwszej grupie i 5 punktów w drugiej. W sezonie 2020 powrócono do ligi 20-zespołowej z 4 drużynami spadającymi z ligi.

Ghana

W Ghanie rozgrywki również zostały przerwane w 2018 roku. Tutaj o przerwaniu rozgrywek zadecydował skandal korupcyjny w krajowym związku. Rozgrywki przerwano po 15 z 30 kolejek w 16-zespołowej lidze. Mistrza nie wyłoniono, nikt nie spadł z ligi, nikt do niej nie awansował. Kolejny sezon (2019) był sezonem przejściowym - rozegrano mecz i rewanż w dwóch grupach 8-zespołowych, a następnie półfinały i finał o mistrzostwo pomiędzy dwiema najlepszymi drużynami obu lig.Nikt nie spadał z ligi. Od sezonu 2019/20 liga gra systemem jesień-wiosna. Dodatkowo w tym sezonie liga została powiększona do 18 drużyn, ponieważ sąd uznał, że dwie drużyny spadły z ligi z powodu korupcji i powinny grać tam ponownie. Z tego powodu w tym sezonie z ligi spadnie aż 5 drużyn.

Irak

Rozgrywki w tym azjatyckim kraju zostały przerwane w 2014 roku z powodu wojny. Rozegrano 23 z 30 kolejek (niektóre kluby miały jeden lub dwa mecze zaległe) w 16-zespołowej lidze. Mistrza nie wyłoniono (punkt różnicy między pierwszą i drugą drużyną), nikt nie spadł z ligi, drużyny awansowały do pucharów kontynentalnych na podstawie tabeli w momencie przerwania rozgrywek. Cztery drużyny awansowały z niższej ligi, rozgrywki rozegrano w dwóch grupach 10-zespołowych (mecz i rewanż). Ostatnia drużyna z każdej grupy spadała z ligi, cztery najlepsze drużyny z każdej grupy przeszły do drugiej fazy (dwie grupy po 4 zespoły, mecze każdy z każdym). Zwycięzcy grup drugiej fazy zagrali w finale, drugie zespoły z tych grup zagrały o trzecie miejsce. Kolejny sezon został rozegrany podobnie, z tym, że w drugiej fazie drużyny zagrały w jednej grupie każdy z każdym jeden mecz. Później powrócono do jednej ligi, każdy z każdym mecz i rewanż, jednak z 20 zespołami.

Gabon

Kolejny afrykański kraj, w którym rozgrywki w 2018 roku nie zakończyły się normalnie. Liga została przerwana po rozegraniu 6 z 26 kolejek w 14-zespołowej lidze. Po ponad dwóch miesiącach przerwy kluby ustaliły, że zagrają jeszcze kolejki 7-10, po czym dwie ostatnie zespoły spadną, a cztery najlepsze zagrają baraże o mistrzostwo (półfinały 1-4, 2-3, mecz o 3 miejsce i finał). Natomiast kolejny sezon to jeden z najoryginalniejszych systemów rozgrywek. 14 drużyn zostało podzielonych na 4 grupy (3- i 4-zespołowe). W każdej grupie każdy z każdym 4 mecze. Ostatnie drużyny grają mecz o utrzymanie (dwie drużyny się utrzymują, dwie spadają). Zwycięzcy grup 3-zespołowych i dwie najlepsze drużyny z grup 4-zespołowych przechodzą do play-offów o mistrzostwo (każdy z każdym jeden mecz).

Benin

Rozgrywki w Beninie zostały przerwane w 2015 roku po rozegraniu 10 z 26 kolejek w 14-zespołowej lidze z powodu konfliktu pomiędzy wieloma klubami, krajową federacją i ministerstwem sportu. Liga nie została dokończona, nie wyłoniono mistrza, drużyn spadających ani awansujących. W sezonie 2016 z rozgrywek wykluczono kilkanaście klubów, a rozgrywki dla 14 drużyn, które nie zostały wykluczone, zostały zaplanowane w dwóch 7-zespołowych grupach. Cztery najlepsze drużyny awansowały do drugiej fazy, ale przed pierwszą kolejką drugiej fazy rozgrywki zostały przerwane. Rozgrywki udało się rozegrać w pełni w 2017 roku. W fazie zasadniczej dwie grupy (9- i 10-zespołowa) i każdy z każdym mecz i rewanż. 3 najlepsze drużyny awansowały do fazy finałowej, gdzie każdy z każdym grał jeden mecz (przy czym nie rozgrywano meczów między drużynami z tej samej grupy z fazy zasadniczej, ale uwzględniono wyniki meczów między tymi drużynami z fazy zasadniczej).

Haiti

Sezonu nie udało się ukończyć również w Haiti w 2019 roku z powodu zamieszek. Standardowo sezon składa się z dwóch części po 15 kolejek, a mistrzostwo jest przyznawane za każdą część sezonu osobno. Trzy ostatnie drużyny po 30 kolejkach spadają z ligi. W 2019 roku wyłoniono mistrza pierwszej części sezonu, ale w drugiej części sezonu rozegrano jedynie 5 kolejek. Nie przyznano mistrzostwa drugiej części sezonu, nikt nie spadł, baraże o awans z niższej ligi rozegrano przed rozpoczęciem nowego sezonu. Standardowo na koniec sezonu rozgrywano półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał, a z tej czwórki nie awansował jedynie przegrany w meczu o trzecie miejsce. Przed sezonem 2020 zrezygnowano z meczu o trzecie miejsce, a awansowali obaj finaliści.

Kongo

Kolejne przerwane rozgrywki to Championnat National MTN Ligue 1 w Kongo. W 2015 roku po rozegraniu 17 z 34 kolejek w 18-zespołowej lidze. Aż 15 klubów odmówiło dalszej gry z powodu nieotrzymania obiecanych pieniędzy. Mistrzostwo nie zostało przyznane, a protestujące drużyny ustaliły, że 6 najlepszych klubów rozegra ze sobą mecze o awans do kontynentalnych pucharów. Federacja nie wyraziła na to zgody i przyznała miejsca w pucharach dwóm pierwszym zespołom, zdobywcy pucharu krajowego oraz... klub z szóstego miejsca (sic!), ponieważ był jedynym klubem z Pointe-Noire (drugie co do wielkości miasto w Kongo) w pierwszej szóstce. Nikt nie spadł z ligi, awansowały dwie drużyny i kolejne rozgrywki zostały rozegrane normalnie w 20-zespołowej lidze. W następnym sezonie powrócono do 18-zespołowej ligi.

Tajlandia

Tutaj rozgrywki przerwano po 31 kolejkach z 34, które miały być rozegrane. Powodem była śmierć Króla Bhumidola. Uznano tabelę w momencie zakończenia rozgrywek za ostateczną. Liderujący Muang Thong United miał wtedy 5 punktów przewagi nad drugim Bangkok United. Trzy ostatnie zespoły spadły z ligi, mimo że różnica między 13. a 17. drużyną wynosiła zaledwie 3 punkty. Dwie drużyny, które spadły, a miały szanse na utrzymanie, złożyły protest, ale został on odrzucony. Kolejny sezon rozegrano według tego samego systemu co w latach wcześniejszych.

Gwinea Bissau

Tutaj rozgrywki przerwano w 2016 roku z powodów finansowych. Rozegrano jedynie 7 z 26 kolejek w 14-zespołowej lidze. Nie wyłoniono mistrza, nikt nie spadł, nikt nie awansował. Kolejny sezon rozegrano normalnie.

Sierra Leone

Na przestrzeni ostatnich latach w Sierra Leone problem z rozgrywkami piłkarskimi był największy. Zaczęło się od sezonu 2013, gdy po rozegraniu od 6 do 8 meczów aż 10 na 14 klubów zbojkotowało rozgrywki ligowe. Kluby protestowały przeciwko wykluczeniu z wyborów w związku piłkarskim pięciu osób. Rozgrywki przerwano na około półtora miesiąca, po czym wznowiono. Protestujące kluby jednak bojkotu nie zakończyły, więc w tych spotkaniach uczestniczyły jedynie cztery drużyny. Dwie najlepsze z nich zagrały na koniec sezonu baraż o mistrzostwo kraju. Nikt nie spadł i nikt nie awansował. W kolejnym sezonie rozegrano jedynie 13 z 26 meczów, gdyż dalsza część sezonu została anulowana z powodu epidemii wirusa Eboli. W 2015 roku żadnych rozgrywek nie prowadzono, w 2016 roku część klubów rozpoczęła rozgrywki we własnej lidze, jednak najlepsze kluby odmówiły udziału. Rozgrywki rozpoczęło 11 drużyn, dwie z nich szybko się wycofały, a rozgrywki przerwano po rozegraniu okoły połowy meczów. W 2017 i 2018 roku rozegrano jedynie puchar, a rozgrywki ligowe wznowiono i w całości rozegrano dopiero w 2019 roku.

Saint Kitts i Nevis

W tym kraju złożonym z dwóch wysp obowiązuje dość ciekawy system ligowy. 10 drużyn gra ze sobą trzy rundy (razem 27 spotkań), dwie ostatnie drużyny spadają, sześć najlepszych gra w drugiej fazie każdy z każdym jeden mecz bez punktów z poprzedniej części sezonu. Dwie najlepsze drużyny z drugiej fazy grają play-off o mistrzostwo (gra się do dwóch zwycięstw, w przypadku remisu w meczu następuje dogrywka, a przy dalszym remisie rzuty karne). Celem pierwszej fazy jest zatem wejście do szóstki. W 24. kolejce sezonu 2018/19 mierzyły się ze sobą finaliści z poprzedniego sezonu: Village Superstars i Conaree. Po meczu wygranym przez Village Superstars 2:1 zawodnik gospodarzy Raheem Francis został dźgnięty przez zawodnika Conaree i przewieziony do szpitala w stanie krytycznym. Gracz Conaree, Glenroy Samuel, został aresztowany i oskarżony o próbę zabójstwa. Klub Conaree został ukarany odjęciem aż 24 punktów za brak kontroli nad swoimi zawodnikami. To spowodowało, że drużyna mająca walczyć o mistrzostwo została przesunięta na ostatnie miejsce w tabeli. Po złożonym proteście druga faza nie została rozegrana, nie wyłoniono mistrza, nikt nie spadł z ligi, dwie drużyny awansowały. Kolejny sezon jest rozgrywany w 12-zespołowej lidze. Sezon później nastąpi powrót do 10-zespołowej ligi.

Liberia

Kraj, którym rządzi były piłkarz George Weah, również miał problemy z rozgrywkami w najwyższej lidze. W lidze gra tam 12 drużyn, 3 ostatnie drużyny spadają. Miesiąc po zakończeniu sezonu 2016/17 jeden mecz dziesiątej drużyny został zweryfikowany jako walkower, przez co na dziesiąte spadł zespół Mighty Barrolle. Oczywiście ten zespół się odwołał od tak późnej decyzji, a do czasu rozstrzygnięcia protestu rozgrywki zostały wstrzymane. Protest został odrzucony, ale sezon 2018 rozpoczął się ponad 4 miesiące później niż to było planowane. Dlatego sezon rozegrano w dwóch grupach 5-zespołowych (dwie drużyny wycofały się tuz przed sezonem), a na koniec rozegrano finał pomiędzy zwycięzcami obu grup. Drużyna, która utrzymała się w lidze dzięki decyzji o walkowerze, w kolejnym sezonie doszła do finału, gdzie przegrała dopiero po rzutach karnych. Sezon 2019 rozegrano według systemu z sezonu 2016/17.

Dominika

Ostatni kraj, o którym wspomnę, to Dominika. Rozgrywki w 10-zespołowej lidze zostały przerwane w sezonie 2017/18 w trakcie czwartej kolejki (z 18 planowanych) z powodu zniszczeń spowodowanych huraganem. Rozgrywki zostały anulowane, a sezon 2018/19 został rozegrany przez te same drużyny.

Autor: Łukasz Bożykowski