Aktualności

Do końca rozgrywek wciąż daleko, ale nie ma co ukrywać, że wszyscy w tym sezonie liczymy na kwalifikację do gry w pucharach. Tam Pogoni nie było od dwudziestu lat i warto sprawdzić jak one w tej chwili wyglądają. Tym bardziej, że od sezonu 2021/22 europejskie puchary czeka reorganizacja. 


Faza grupowa Champions League zostaje bez zmian, grupowa część Europa League zostaje zmniejszona z 12 do 8 grup 4-zespołowych, a oprócz tego pojawi się faza grupowa nowego europejskiego pucharu, Europa Conference League, która również będzie składała się z ośmiu 4-zespołowych grup. W fazach grupowych europejskich pucharów zagra więc 96 zespołów, czyli o 16 więcej niż obecnie. Więcej drużyn zagra też w europejskich pucharach wiosną: 64, czyli o 16 więcej niż w bieżącym sezonie. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy będą grać dalej w tym samym pucharze, a drużyny z trzecich miejsc w Champions League i Europa League „spadną” o jeden puchar niżej.

Zanim polskie drużyny zagrają w fazie grupowej, muszą przedrzeć się przez eliminacje. A te zmienią się dość mocno. Mistrz Polski zacznie od pierwszej rundy eliminacji Champions League, zdobywca Pucharu Polski i druga drużyna w tabeli Ekstraklasy zaczną od drugiej rundy Europa Conference League, a trzecia drużyna Ekstraklasy zacznie od pierwszej rundy Europa Conference League. W przypadku, gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z top 3 Ekstraklasy, od pierwszej rundy Europa Conference League zacznie czwarta drużyna Ekstraklasy, a druga i trzecia drużyna zaczną od rundy drugiej. Zestawienie miejsc w tabeli i rund, od których drużyny będą zaczynać, dla każdej federacji można znaleźć TUTAJ!

Porażka w eliminacjach Europa Conference League oznacza koniec przygody z pucharami. Porażka w eliminacjach Europa League oznacza udział w kolejnej rundzie Europa Conference League. Porażka w pierwszej rundzie eliminacji Champions League oznacza udział w drugiej rundzie Europa Conference League. Porażka w kolejnych rundach eliminacji Champions League oznacza „spadek” do Europa League.

Co to oznacza dla Mistrza Polski? 

Jeżeli przegra swój pierwszy dwumecz, to awans do fazy grupowej da im jedynie wygrana w kolejnych trzech dwumeczach. 

Jeżeli natomiast Mistrz Polski wygra swój pierwszy dwumecz, to rozegra trzy kolejne dwumecze (w drugiej, trzeciej i czwartej rundzie eliminacji). Trzy wygrane w tych dwumeczach dadzą miejsce w fazie grupowej Champions League, dwa wygrane dwumecze dadzą miejsce w fazie grupowej Europa League, a jeden wygrany dwumecz z trzech da miejsce w fazie grupowej Europa Conference League.

Schemat przejść między eliminacjami różnych pucharów można znaleźć TUTAJ!

SYMULACJA

Gdyby układ na koniec sezonu w europejskich ligach był taki sam, jak w tej chwili (stan na dzień 4 lutego), to w eliminacjach Champions League wystąpiłaby Pogoń. Zaczęłaby od rundy pierwszej i byłaby w tej rundzie zespołem nierozstawionym. Gorszy ranking od Pogoni miałyby tylko zespoły z Gibraltaru, Armenii, Albanii, Malty, Wysp Owczych i Andory.

Runda 1: 

Zespoły rozstawione: Olympiakos Pireus (Grecja), Dinamo Zagrzeb (Chorwacja), Crvena zvezda Belgrad (Serbia), Łudogorec Razgrad (Bułgaria), Qarabag Agdam (Azerbejdżan), FCSB Bukareszt (Rumunia), Malmo FF (Szwecja), Sheriff Tiraspol (Mołdawia), Maribor (Słowenia), Ferencvarosi Budapeszt (Węgry), Skendija Tetovo (Macedonia Północna), F91 Dudelange (Luksemburg), Slovan Bratysława (Słowacja), The New Saints (Walia), Żalgiris Wilno (Litwa), Dinamo Tbilisi (Gruzja), FK Sarajevo (Bośnia i Hercegowina).

Zespoły nierozstawione: Flora Tallin (Estonia), Kajrat Ałmaty (Kazachstan), Buducnost Podgorica (Czarnogóra), FC Ryga (Łotwa), HJK Helsinki (Finlandia), Szachtior Soligorsk (Białoruś), Linfield Belfast (Irlandia Północna), Maccabi Hajfa (Izrael), Shamrock Rovers (Irlandia), Valur Reykjavik (Islandia), Bodo/Glimt (Norwegia), Pogoń Szczecin (Polska), St Joseph’s FC (Gibraltar), Ararat Erewan (Armenia), Vllaznia Shkoder (Albania), Hamrun Spartans (Malta), zwycięzca rundy wstępnej: Drita Gnjilane (Kosowo), HB Torshavn (Wyspy Owcze), Atletic Club d’Escaldes (Andora) lub La Fiorita (San Marino).

Symulacja, wersja 1 (w oparciu o ranking klubowy UEFA, awansuje drużyna wyższa w rankingu).

Pogoń trafia na jeden z zespołów rozstawionych, przegrywa w dwumeczu i trafia do drugiej rundy eliminacji Europa Conference League. Tam Pogoń będzie jednym z 17 rozstawionych zespołów. Nie oznacza to jednak łatwego rywala, gdyż zespołów nierozstawionych będzie tylko 3 (zespoły, które przegrały w rundzie wstępnej). Pogoń będzie więc miała 18% szans na trafienie zespołu nierozstawionego i 82% szans na trafienie zespołu rozstawionego. Szansa na wylosowanie łatwiejszego rywala to 35%. Gdyby udało się wylosować takiego rywala i przejść drugą rundę eliminacji nowego pucharu, to w trzeciej rundzie trafimy na innego zwycięzcę z drugiej rundy, drużynę z wyższym rankingiem. Bazując więc na rankingu klubowym UEFA najbardziej prawdopodobne byłoby odpadnięcie Pogoni po dwóch przegranych dwumeczach, a przy odrobinie szczęścia dojście do trzeciej rundy eliminacji nowego pucharu.

Problemem rankingu klubowego jest faworyzowanie drużyn regularnie grających w pucharach. Najlepszym przykładem będzie tutaj drużyna La Fiorita z San Marino. W ostatnich 5 sezonach drużyna ta zremisowała 1 mecz i przegrała 9 (z bilansem bramek 1:23), a dzięki regularnej grze będzie miała nieco większy ranking klubowy niż Pogoń. Dlatego do oszacowania siły klubów potrzebny będzie inny ranking. Lepiej od rankingu klubowego UEFA sprawdza się ranking Elo. Rankingu tego od wielu lat używają szachiści, ale okazuje się, że można go z powodzeniem stosować również w piłce nożnej. Z rankingiem tym dla europejskich klubów można się zapoznać TUTAJ!

Symulacja, wersja 2 (w oparciu o ranking Elo, awansuje drużyna wyższa w rankingu, rozstawienia nie są uwzględnione).

W rundzie pierwszej eliminacji Ligi Mistrzów Pogoń znalazłaby się w gronie zespołów, które awansowałyby do kolejnej rundy. W kolejności od najlepszego byłyby to: Olympiakos Pireus (Grecja), Dinamo Zagrzeb (Chorwacja), Crvena zvezda Belgrad (Serbia), Bodo/Glimt (Norwegia), Malmo FF (Szwecja), Ferencvarosi Budapeszt (Węgry), Łudogorec Razgrad (Bułgaria), Maccabi Hajfa (Izrael), FCSB Bukareszt (Rumunia), Qarabag Agdam (Azerbejdżan), Pogoń Szczecin (Polska), Szachtior Soligorsk (Białoruś), Slovan Bratysława (Słowacja), Maribor (Słowenia), Sheriff Tiraspol (Mołdawia), Kajrat Ałmaty (Kazachstan), FK Sarajevo (Bośnia i Hercegowina).

W drugiej rundzie, oprócz powyższych zespołów, zagrałyby Slavia Praga (Czechy), Apollon Limassol (Cypr) i Young Boys Berno (Szwajcaria). Do trzeciej rundy awansowałyby te trzy zespoły oraz siedem najlepszych zespołów, które wygrały w rundzie pierwszej. Pogoń znalazłaby się w gronie zespołów przegrywających, więc w trzeciej rundzie eliminacji zagrałaby w Europa League. 

W trzeciej rundzie Pogoń znalazłaby się w gronie 10 zespołów: Maccabi Hajfa (Izrael), FCSB Bukareszt (Rumunia), Qarabag Agdam (Azerbejdżan), Pogoń Szczecin (Polska), Szachtior Soligorsk (Białoruś), Slovan Bratysława (Słowacja), Maribor (Słowenia), Sheriff Tiraspol (Mołdawia), Kajrat Ałmaty (Kazachstan), FK Sarajevo (Bośnia i Hercegowina). 5 z nich awansowałoby do czwartej rundy eliminacji Europa League, a bazując na rankingu Elo Pogoń znalazłaby się w tym gronie. 

W czwartej rundzie zagraliby zwycięzcy 3 rundy eliminacji dla mistrzów krajowych: Maccabi Hajfa (Izrael), FCSB Bukareszt (Rumunia), Qarabag Agdam (Azerbejdżan), Pogoń Szczecin (Polska), Szachtior Soligorsk (Białoruś), zwycięzcy 3 rundy eliminacji dla nie-mistrzów: Sparta Praga (Czechy), Galatasaray (Turcja), przegrani w 3 rundzie eliminacji Champions League: Apollon Limassol (Cypr), Crvena zvezda Belgrad (Serbia), Bodo/Glimt (Norwegia), Malmo FF (Szwecja), Ferencvarosi Budapeszt (Węgry), Łudogorec Razgrad (Bułgaria) oraz zespoły rozpoczynające od tej rundy: Genk (Belgia), Desna (Ukraina), Vitesse (Holandia), Besiktas (Turcja), Sturm Graz (Austria), Randers (Dania) i Hibernians (Szkocja). Pogoń byłaby jedną z najgorszych drużyn w tej rundzie, ale porażka w tej rundzie dałaby miejsce w fazie grupowej Europa Conference League. 

PODSUMOWANIE

W oparciu o ranking Elo można stwierdzić, że Pogoń, po zdobyciu Mistrzostwa Polski, powinna zagrać w fazie grupowej nowego pucharu. Problemem może być natomiast niski ranking klubowy Pogoni, więc szczęście w losowaniu będzie konieczne, zwłaszcza w pierwszej rundzie. Nierozstawiona Pogoń ma 53% szans na trafienie w pierwszej rundzie łatwiejszego, ale rozstawionego rywala.

W niedługim czasie pokażemy kolejne symulacje, uwzględniające zarówno ranking klubowy jak i ranking Elo. Pokażemy również symulacje w przypadku, gdy Pogoń rozpoczynać będzie swoją przygodę w pucharach od eliminacji Europa Conference League.

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Łukasz Bożykowski
Żródło: własne
Wyświetleń: 6217
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...