• Budujące słowa Grosickiego do Przyborka

Pogoń Szczecin w minioną sobotę wygrała na własnym stadionie 3:1 z Wartą Poznań. W 78. minucie w barwach Portowców zadebiutował 16-letni Adrian Przyborek. Po meczu Kamil Grosicki opowiedział w szatni anegdotę skierowaną właśnie do młodego piłkarza. Słowa "Grosika" robią wrażenie.

Drużyna ze Szczecina nie najlepiej rozpoczęła rundę wiosenną rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. W jej pierwszym meczu zremisowała 3:3 z Widzewem Łódź. Później było jednak zdecydowanie gorzej. Pogoń przegrała dwa kolejne mecze, tracąc w każdym po dwa gole i nie strzelając ani jednego. Najpierw ze Śląskiem Wrocław, a następnie z Jagiellonią Białystok. Kibice domagali się nawet zwolnienia trenera Jensa Gustafssona po meczu na Podlasiu. Szkoleniowiec zachował posadę, a jego zawodnicy w sobotę udowodnili, że nie zapomnieli, jak gra się w piłkę.

Pogoń wygrała 3:1 z Wartą Poznań i zachowała piąte miejsce w tabeli. W 78. minucie doszło do wyjątkowego debiutu. Po raz pierwszy na boiskach Ekstraklasy w barwach Pogoni wystąpił Adrian Przyborek, który 1 stycznia skończył 16 lat. Na boisku zmienił Kamila Grosickiego. Drużyna ze Szczecina zainkasowała trzy punkty, a po meczu "Grosik" wygłosił przemowę, która z pewnością mocno podbudowała debiutanta.

Otóż reprezentant Polski przytoczył historię z 2015 roku. Wówczas reprezentował barwy Stade Rennes. W meczu 13. kolejki Ligue 1 jego drużyna zagrała z Angers. Grosicki rozpoczął ten mecz w pierwszej jedenastce. Czerwono-Czarni wygrali 2:0. Polak został zdjęty z boiska w 88. minucie. Zastąpił go obecny piłkarz Barcelony, Ousmane Dembele. Francuz miał wówczas 18 lat i był to jego debiut w barwach francuskiego ekstraklasowicza. Jak potoczyła się później jego kariera? Wie niemal każdy. Najpierw przeszedł do Borussii Dortmund. Szybo stał się czołowym zawodnikiem BVB, a następnie został wykupiony przez Barcelonę za 140 milionów euro.

– Jak grałem w Rennes we Francji, to w twoim wieku debiutował Ousmane Dembele. Wszedł na boisko za mnie – powiedział "Grosik", zwracając się do Przyborka. – Dzisiaj jestem w Pogoni i ty zadebiutowałeś w niej, wchodząc za mnie, tak? Mam nadzieję, że twoja kariera pójdzie podobnie – dodał zawodnik Portowców, unosząc rękę do góry.