Aktualności

  • Cibicki skazany przez sąd apelacyjny

Sąd Apelacyjny zmienił werdykt wydany przez Sąd Okręgowy w Malmö i uznał Pawła Cibickiego winnym udziału w aferze hazardowej oraz przyjęcia łapówki w 2019 roku w związku z ustawieniem meczu Kalmar FF - IF Elfsborg.


Były reprezentant polskiej oraz szwedzkiej młodzieżówki został zawieszony na cztery lata przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej (kara została rozszerzona na cały świat przez FIFA) w prawach czynnego zawodnika w lutym bieżącego roku w związku z toczącym się wobec niego postępowaniem dotyczącym dopuszczenia się przez niego przewinienia match-fixingu w postaci przyjęcia 300 tysięcy koron szwedzkich za zobaczenie kartki w majowym pojedynku Kalmar FF - IF Elfsborg w 2019 roku.

Ówczesny gracz drugiego zespołu otrzymał stosowne napomnienie w 60. minucie meczu, co zapewniło zysk mu oraz dwóm innym osobom, które przed wspomnianym spotkaniem otworzyło aż 27 kont w firmach bukmacherskich w celu obstawienia wspomnianego zdarzenia.

Sąd Okręgowy w Malmö dostrzegł szereg przesłanek świadczących o popełnieniu wykroczenia przez Pawła Cibickiego, ale nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić, że jest on winny zarzucanych mu czynów i dlatego postanowił go uniewinnić.

Mimo to krajowa federacja nie odwiesiła zawieszenia blisko 28-letniego zawodnika, ponieważ prokuratura nie dała za wygraną i skierowała apelację do Sądu Apelacyjnego.

Ten okazał się bardziej jej przychylny i stwierdził, że Paweł Cibicki pomimo braku twardych dowodów, ale ze względu na szereg występujących i powiązanych ze sobą zdarzeń dopuścił się zarzucanych mu czynów i skazał go na wyrok w zawieszeniu oraz karę grzywny w wysokości 800 koron szwedzkich.

„Piłkarz zostaje skazany za branie łapówek i hazard, a dwie osoby, które zaoferowały mu przyjęcie pieniędzy, zostają skazane za dawanie łapówek i hazard.

Jak ustalił Sąd Okręgowy, nie ma bezpośrednich dowodów na to, że między Pawłem Cibickim a jedną z oskarżonych stron istniało porozumienie, że ma otrzymać żółtą kartkę (ostrzeżenie) podczas konkretnego meczu. Okoliczności jako całość mogą jednak prowadzić do wniosku, że takie porozumienie istniało.

Bardzo kłopotliwe dla oskarżonych jest również to, że w dniu spotkania lub dzień wcześniej otwarto 27 nowych kont do gier, które można z nimi powiązać. Tyle kont otwieranych w tym samym czasie i wykorzystywane do obstawiania tak specyficznego zdarzenia, jak żółta kartka, to okoliczność, które Dan Koronen (dyrektor Product Sportsbetting & Sportbook Integrity Svenska Spel) określił jako coś niespotykanego i praktycznie niemożliwego.

W tym kontekście można również stwierdzić, że statystyki dotyczące liczby żółtych kartek, które Paweł Cibicki otrzymywał na przestrzeni lat, pokazują, że w 2019 roku ujrzał tylko trzy żółte kartki, w tym tą, która była całkowicie nieuzasadniona lub przynajmniej bardzo przypadkowa” - czytamy w uzasadnieniu wydanym przez Sąd Apelacyjny.

Sportowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosi finalną decyzję co do 4-letniego zawieszenia na jakikolwiek profesjonalny sport na całym świecie przez Szwedzki ZPN (razem z FIFA) na początku 2022. 

- Bardzo mało prawdopodobne, aby cokolwiek się zmieniło - mówi prawnik związku.

Blisko 28-letni zawodnik jest wciąż formalnie zawodnikiem Pogoni Szczecin, ale wobec wydanego wyroku klub może przystąpić do procedury związanej z doprowadzeniem do przedwczesnego rozwiązania z nim umowy, która ma obowiązywać do końca czerwca 2023 roku.

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 4162
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...