Aktualności

  • Kto obejrzy mecze po otwarciu stadionów? Klub opracował plan

Od 31. kolejki PKO Ekstraklasy kluby będą mogły organizować mecze z trybunami wypełnionymi maksymalnie do 25% pojemności. Pogoń Szczecin opracowała już schemat dostępności obiektu i system dystrybucji wejść na spotkania w fazie finałowej sezonu 2019/20.


- Zacząć trzeba od tego, że nie ma idealnego rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich – mówi Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy klubu. – Chcielibyśmy być w sytuacji na przykład Śląska Wrocław, który już teraz będzie mógł zaprosić na obiekt około 10 tysięcy kibiców. Mamy jednak rzeczywistość, w której rygor sanitarny zbiegł się z budową stadionu i obok ŁKS-u Łódź jesteśmy klubem, który w obecnej sytuacji ma najmniejsze możliwości frekwencyjne. Dlatego też dokonaliśmy szczegółowej analizy i opracowaliśmy autorskie rozwiązanie, które ma umożliwić obejrzenie choćby jednego meczu jak największej grupie osób. W ten sposób chcemy odwdzięczyć się kibicom. Warto dodać, że w uzgodnieniach uczestniczyli przedstawiciele środowiska kibiców, a więc SKPS Portowcy, którzy w pełni poparli wypracowane rozwiązania. 

W spotkaniach 31.-37. kolejki, o ile nie nastąpią kolejne zmiany w prawie, Pogoń Szczecin będzie mogła udostępnić maksymalnie 25% pojemności obiektu, a więc 999 miejsc. Klub musiał wcześniej wygospodarować fragment trybun w sektorze 17 na tymczasową trybunę prasową, co pomniejszyło ogólną wielkość trybun (jest to wynikiem wytycznych Ekstraklasy SA) oraz zdecydował, że mecze dalej odbywać się będą w ramach imprez niemasowych. 

- Zmiennych, które musieliśmy wziąć pod uwagę, jest zdecydowanie więcej – kontynuuje Ufland. – Chcieliśmy docenić właścicieli karnetów oraz kibiców kupujących bilety, którzy zanotowali stuprocentową frekwencję w tym sezonie. Wiąże nas umowa o współpracy z SKPS, ale i sektor dopingowy będzie pomniejszony do 25% tego, co mieliśmy na obiekcie wcześniej. Mamy również zobowiązania wobec partnerów biznesowych, ale i oni rozumieją sytuację. Poza tym chcieliśmy też docenić pionierów akcji „Wirtualne bilety”, a więc grupę 150-200 kibiców, którzy jako pierwsi wzięli w niej udział. Dodatkowo wciąż nie wiemy, czy w roli gospodarza zagramy trzy, czy cztery razy, co także ma wpływ na opracowany przez nas schemat.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Z 999 miejsc zostaną wydzielone specjalne pule. pierwszy wariant wariant wchodzący w życie, gdy Pogoń rozegra trzy mecze w roli gospodarza, drugi, gdy cztery:

- Obecni właściciele karnetów; kupujący bilety ze 100% frekwencją na domowych spotkaniach w sezonie 2019/20 – 550 miejsc / 415 miejsc

- Młyn, czyli sektor dopingowy – 150 / 150

- Uczestnicy akcji „Wirtualne bilety” – 50 / 50

- Zobowiązania klubu wynikające z umów biznesowych – 249 / 249

- Bilety w wolnej sprzedaży – niewykorzystane w powyższych pulach / niewykorzystane w powyższych pulach + 135

Poniżej znajduje się szczegółowy opis zasad, na podstawie których odbywać się będzie dystrybucja w poszczególnych pulach:

Obecni właściciele karnetów; kupujący bilety ze 100% frekwencją na domowych meczach w sezonie 2019/20

Każdy kibic, który zakupił karnet „WIOSNA 2020” oraz kibic kupujący bilety ze 100% frekwencją w sezonie będzie miał możliwość obejrzenia z trybun 1 domowego spotkania w fazie finałowej (a więc wykorzystania przynajmniej 25% dostępnych pierwotnie na ten okres możliwości).

Zasady:

- po uruchomieniu puli uprawnieni kibice przez 48 godzin będą mieli możliwość odbierania wejściówki na mecz. Będzie to wejściówka bezpłatna. Wejściówki będzie można odbierać do wyczerpania puli lub upływu 48 godzin. Kibiców, którzy będą mogli skorzystać z tej puli obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”

- Niewykorzystane wejściówki trafią do wolnej sprzedaży

- Kibic, który skorzysta z puli automatycznie nie będzie mógł skorzystać z niej w kolejnych spotkaniach

- Bilety będzie można odbierać drogą tradycyjną oraz On-Line (na obowiązujących dotąd zasadach – osoby uprawnione będą miały możliwość odebrania wejściówki w systemie zakupowym kupbilety.pogonszczecin.pl oraz stacjonarnie w miejscach, gdzie prowadzona jest sprzedaż biletów na mecze)

- Rozwiązanie technicznie umożliwia każdemu kibicowi z tej grupy zobaczenie przynajmniej jednego meczu domowego

- Dodatkowo, w ramach prezentu od klubu, kibice znajdujący się w tej grupie będą mieli możliwość otrzymać od klubu bezpłatny kod, uprawniający do miesięcznego korzystania z serwisu ogladaj.canalplus.pl. Klub wykupił od Canal+ pakiet kodów, by właściciele karnetów mogli oglądać wszystkie spotkania do końca sezonu za pośrednictwem tej platformy

- Właściciele karnetów, którzy skorzystają z rozwiązania, w dalszym ciągu będą mieli możliwość rozliczenia niewykorzystanej części karnetu po zakończeniu sezonu

- Zależało nam na tym, by każdy z właścicieli karnetów był raz wyróżniony – komentuje rzecznik prasowy klubu. – Na więcej nie pozwala nam obecna sytuacja w połączeniu z warunkami, które mamy. W ten sam sposób potraktowaliśmy też osoby ze 100% frekwencją w sezonie, gdyż z perspektywy lojalności to właśnie tak, jakby kupowały karnet. Dodatkowym bonusem jest dostęp do platformy internetowej Canal+ Sport, by choć w ten sposób mogły obejrzeć wszystkie mecze. Także te wyjazdowe. Ryzyko widzimy oczywiście w tym, że przy dobrej grze zespołu część premiowanych tym rozwiązaniem kibiców może specjalnie czekać do ostatniego spotkania, by wtedy chcieć wykorzystać „swój mecz”. Wtedy jednak w pierwszych spotkaniach więcej wejściówek trafi do wolnej sprzedaży, a na ostatni mecz dalej obowiązywać będzie ustalona wcześniej pula i nie wszyscy się w niej zmieszczą. Wierzę jednak, że życie zweryfikuje nasz pomysł pozytywnie i beneficjenci tego rozwiązania naturalnie rozłożą się na trzy albo cztery spotkania. Tym rozwiązaniem przede wszystkim premiujemy każdego posiadacza karnetu oraz „biletowicza” ze 100% frekwencją.

Młyn, czyli sektor dopingowy

Na mocy umowy pomiędzy klubem i Stowarzyszeniem Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy”, na obecnym etapie budowy Pogoń przekazywała dotąd do dystrybucji stowarzyszeniu 600 biletów. Liczba ta została pomniejszona do 25%, a więc 150 biletów. Od 31. kolejki SKPS będzie dystrybuował swoimi kanałami 150 biletów do sektora, w którym organizował będzie doping. Bilety te kosztować będą 10 złotych. Cena tych wejściówek wynika z umowy pomiędzy klubem i stowarzyszeniem. Osoby zajmujące miejsca w „młynie” będą odpowiedzialne za organizację dobrej jakości dopingu.

Uczestnicy akcji „Wirtualne bilety”

Przed każdym z domowych spotkań fazy finałowej klub roześle 50 e-maili do kibiców, którzy jako pierwsi wsparli akcję „Wirtualnych biletów” (łącznie będzie to grupa 150 albo 200 kibiców).

Zasady:

- Odbiorcy wiadomości od klubu będą mieli 48 godzin na odpowiedź, zawierającą numer PESEL kibica, na karcie kibica którego klub nabije bezpłatny bilet na mecz

- Niewykorzystane bilety z puli trafią do wolnej sprzedaży

- Akcja „Wirtualnych biletów” w żaden sposób nie wiąże się z rzeczywistą obecnością na trybunach, o czym mówiliśmy od samego początku – komentuje Ufland. – Uznaliśmy natomiast, że czymś bardzo pozytywnym będzie nagrodzenie grona 150-200 osób, które jako pierwsze wsparły akcję. To ukłon w ich stronę za to, że byli pionierami i bez wahania dołączyły, często także samemu promując akcję w mediach społecznościowych. W związku z tym, że to grono może pokrywać się m.in. z osobami, które nabywają karnety, dajemy też beneficjentom możliwość odstąpienia takiego biletu dowolnej osobie. Z przyczyn proceduralnych nie moglibyśmy zrobić losowania, choć wyróżnienie akurat pionierów akcji uważamy za właściwe podejście. 

Zobowiązania klubu wynikające z umów biznesowych

W ramach umów biznesowych część z partnerów, w tym między innymi Partner Główny klubu Grupa Azoty, dokonuje grupowych zakupów biletów. Po odbytych rozmowach z partnerami klub zobowiązany jest do utworzenia puli 249 biletów na każdy mecz.

- Nasze otoczenie biznesowe wykazało się dużym zrozumieniem sytuacji i bez wahania zgodziło się na zmniejszenie puli dostępnych dla nich biletów – komentuje dyrektor marketingu i sprzedaży Łukasz Biwan. – W kilku przypadkach zrezygnowali z przysługujących im na ten czas wejściówek. W większości przypadków ta liczba została ograniczona zgodnie z ogólną zasadą, a więc do 25% dotychczas dostępnych biletów.

Podobnie jak w poprzednich punktach, niewykorzystane przez partnerów biznesowych klubu bilety trafią do wolnej sprzedaży.

Bilety w wolnej sprzedaży

W przypadku, gdy Pogoń rozegra w roli gospodarza 3 mecze w fazie finałowej, do wolnej sprzedaży trafią jedynie bilety niewykorzystane w każdej z czterech poprzednich pul. Jeśli Portowcy będą gospodarzem czterokrotnie, każdorazowo klub udostępni do wolnej sprzedaży 135 miejsc. Wszystkie bilety, niezależnie od sektora, kosztować będą 30 złotych.

Zasady:

- Bilety do wolnej sprzedaży udostępniane będą w ostatnim kroku

- W zależności od możliwości będą dystrybuowane on-line i w kasach albo tylko on-line (protokół PZPN wyklucza możliwość sprzedaży stacjonarnej w dniu meczu)

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że, szczególnie przy trzech spotkaniach u siebie, do wolnej sprzedaży trafiać będą niewielkie liczby biletów – komentuje Krzysztof Ufland. – Założyliśmy jednak, że przy każdej puli musi być „deadline”, a więc moment, po którym miejsca przechodzą do wolnej sprzedaży. Przede wszystkim chcemy, by na stadionie faktycznie zasiadło 999 kibiców, a nie na przykład 800. Tu będzie decydować już zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a termin startu sprzedaży będziemy ogłaszać z wyprzedzeniem.

Przykładowy harmonogram sprzedaży:

- Przetestowaliśmy już sposób uruchomienia tego systemu w najmniej sprzyjającym technicznie dla nas wariancie, a więc w sytuacji, w której po 30. kolejce dowiemy się, że gramy pierwszy mecz u siebie już w piątek – opowiada rzecznik prasowy klubu. – Przeprowadziliśmy symulację tego procesu i będzie to możliwe do wdrożenia.

15 czerwca, poniedziałek g. 12 – ogłoszenie terminarza i ostatecznych zasad (3/4 spotkania w roli gospodarza)

16 czerwca, wtorek, g. 10 – start dystrybucji zamkniętej

17 czerwca, czwartek, g. 10 – koniec dystrybucji zamkniętej

17 czerwca, czwartek, g. 12 – rozpoczęcie sprzedaży otwartej pozostałych dostępnych miejsc

18 czerwca, piątek – potencjalny termin 31. kolejki w roli gospodarza

Niniejszy schemat opracowany został z myślą o docenieniu wszystkich kibiców, którzy w ostatnim czasie regularnie uczestniczyli w meczach Pogoni na stadionie im. Floriana Krygiera. Jest także wstępem do sposobu myślenia o sprzedaży karnetów na nowej części obiektu.

- Należy pamiętać, że przedstawione przez nas założenia trzeba traktować wstępnie – mówi dyrektor klubu Łukasz Machiński. – Wciąż czekamy na właściwe rozporządzenia, w tej chwili bazujemy na informacjach organizacyjnych, które otrzymaliśmy od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ze swojej strony robimy wszystko, by właściwie przygotować się do tej niecodziennej sytuacji. Stąd też decyzja o tym, by już dziś poinformować kibiców o zasadach, które będą obowiązywać od 31. kolejki. Wszystko po to, by każdy miał czas na zapoznanie się z naszym pomysłem. Oczywiście może zdarzyć się też tak, że z pewnych względów narzuconych nam z góry nie będziemy mieli możliwości przyjęcia 999 kibiców, a mniejszej liczby. Wtedy nasze zasady będziemy musieli dostosować do rzeczywistości. Na ten moment przygotowujemy wszystko w ten sposób, by móc dysponować właśnie 999 krzesełkami dostępnymi dla fanów. Zależało nam przy tym, by docenić jak najszerszą grupę kibiców, którzy w różny sposób przejawiali swoją lojalność i wsparcie dla klubu. Czy to przez regularną obecność na meczach, czy organizowanie dopingu, czy udział w inicjatywach klubu. Wiadomo, że bardzo trudno jest nam podzielić to sprawiedliwie, gdy mamy do dyspozycji niespełna tysiąc miejsc, ale staraliśmy się podejść do tematu kompleksowo, by docenić możliwie jak największą grupę naszych kibiców. Być może najłatwiej byłoby uznać, że skoro wystąpiły okoliczności nadzwyczajne, to powinniśmy anulować karnety i zorganizować sprzedaż otwartą, natomiast uważamy, że byłoby to nie fair. Dlatego też opracowaliśmy zdecydowanie bardziej skomplikowany technicznie wariant, którym jednak chcemy odwdzięczyć się możliwie największej grupie fanów.

W najbliższych dniach osobno opublikowany zostanie szczegółowy komunikat organizacyjny, zawierający wszystkie instrukcje dotyczące wchodzenia na obiekt, zajmowania na nim miejsca, zasad obowiązujących podczas meczu, czy opuszczania stadionu. 

Wariant dla 3 meczów w roli gospodarza w fazie finałowej:

Wariant dla 4 meczów w roli gospodarza w fazie finałowej:

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Pogoń Szczecin SA
Żródło: Pogoń Szczecin SA
Wyświetleń: 6051
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...