Aktualności

  • Kibic pisze: Czy Pogoń stawiała na młodych w sezonie 2021/2022?

Przepis o młodzieżowcu zostaje z nami na sezon 2022/2023. To oznacza, że najstarszymi młodzieżowcami będą zawodnicy urodzeni w 2001 roku oraz że co najmniej jeden musi zawsze przebywać na boisku w trakcie meczu. W jaki sposób to będzie realizowane to już problem naszego nowego trenera - pisze w nadesłanym do naszej redakcji tekście Paweł Starosta.


Wróćmy jednak do zakończonych rozgrywek. Przypuszczam, że nasz były trener miał postawione w swoim ostatnim sezonie co najmniej dwa cele do osiągnięcia:

1. Zdobycie mistrzostwa Polski
2. Efektywne wprowadzanie do pierwszego składu młodych zawodników (najlepiej z Akademii)

Jak niestety wiemy, cel nr 1 nie został osiągnięty. Ale co z celem nr 2? Zacznijmy od tego, że samo granie jednym młodzieżowcem w składzie nie jest realizacją tego celu, gdyż jest to obligatoryjne. By móc powiedzieć, że wprowadza się młodych do zespołu należy:

A. Udokumentować fakt, że % rozegranych minut młodzieżowców dla drużyny był większy (i o ile) od nominalnego czasu, czyli 9,09% (100%/11)
B. Udokumentować fakt, ilu różnych młodzieżowców rozegrało co najmniej 1 minutę w drużynie
C. Udokumentować fakt, jak wysoki był współczynnik efektywności młodzieżowców

Ad. A.

Młodzieżowcy Pogoni rozegrali tylko 10% czasu całej drużyny (niewiele powyżej czasu nominalnego). To czwarty najgorszy wynik. Najlepsza drużyna uzyskała 22,20%. Wniosek może być tylko jeden: nasz były trener wystawiał do gry tylko jednego młodzieżowca, czyli minimum do czego był zobowiązany. Nie przypominam sobie sytuacji, żeby w składzie wyjściowym znalazło się dwóch młodzieżowców. Dla uzmysłowienia, ta najlepsza w tym względzie drużyna musiała w każdym spotkaniu mieć aż “dwóch i pół” młodzieżowca na boisku.

Zatem punkt A nie został zrealizowany.

Ad. B.

Tylko 5 różnych młodzieżowców Pogoni pojawiło się boisku na co najmniej 1 minutę. To trzeci najgorszy wynik. Najlepsza w tym względzie drużyna miała ich aż 14 (natomiast ta z pkt. A - 8). Wniosek może być tylko jeden: nasz były trener grał “żelaznym” składem młodzieżowców i nie wprowadzał nowych spoza tej listy. Dodatkowy fakt, że 2 z tych 5 zawodników zagrało tylko w pierwszej rundzie. W drugiej bazowano jedynie na 3 sprawdzonych.

Zatem punkt B również nie został zrealizowany.

Ad. C.

Młodzieżowcy Pogoni zdobyli dla drużyny 15,87% goli. To trzeci najlepszy wynik. Najlepsza w tym względzie drużyna osiągnęła niewiele więcej, bo 16,42% (najlepsza z punktu A – tylko 8,11%, najlepsza z punktu B – 12,82%). Ale to niewiele mówi. Istotniejsza jest efektywność przebywania młodzieżowców na boisku, czyli % strzelonych goli / % spędzonego czasu. Ten współczynnik dla Pogoni wynosi aż 1,59 i był to najlepszy rezultat w lidze (najlepsza z punktu A – miejsce dopiero 14-te – 0,37, najlepsza z punktu B – miejsce 9-te – 0,67). Można powiedzieć, że nasi młodzieżowcy wykonali swoją robotę ponad normę. Oczywiście tak liczona efektywność jest obarczona pewnym błędem, polegającym na tym, że młodzieżowcy mogą występować na różnych pozycjach. A od pozycji defensywnych nie wymaga się aż tak bardzo strzelania bramek (szczególnie od bramkarza;-).

Pomijając jednak te powyższe uproszczenie, punkt C został w Pogoni wyśmienicie zrealizowany.

mlodziez

Co zatem można powiedzieć o realizacji celu nr 2? Odpowiedź nie jest taka prosta. Patrząc tylko na punkty A i B – nie został. Jednak patrząc także na punkt C uzyskujemy w sumie odpowiedź: dlaczego nie. Po prostu nasz “żelazny” skład młodzieżowców (5 zawodników) w obligatoryjnym czasie gry był najbardziej efektywnym w całej lidze. Po co więc trener miał coś zmieniać i wprowadzać kolejnych nowych młodzieżowców. Musiałby mieć kolejnego Koziołka dostępnego. A nie miał. Jak widać po osiągnięciach najlepszych drużyn z punktu A i B tam ilość nie przełożyła się na efekt. Zresztą drużyna z pkt. B spadła z ligi, natomiast ta z pkt. A ledwo się uratowała. Można by stwierdzić złośliwie, że tak się kończy przesadne stawianie na młodych…, ale przecież to byłoby uproszczenie.

Trzecie spostrzeżenie jest jeszcze takie, że mistrz i vice mistrz zaprezentowali podobne (choć trochę lepsze) do nas podejście odnośnie do punktu A i B... Wnioskuję, że to nie przypadek.

Podsumowując, być może cel nr 2 (młodzi w zespole) nie został osiągnięty w takim wymiarze jakby tego oczekiwano, ale może po prostu nie było to możliwe lub konieczne? Szkoda jedynie, że celu nr 1 (mistrzostwa) też się nie udało... 

tekst alternatywny

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 4438
tekst alternatywny

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...