preloader
Przejdź do głównej treści
8705002874dd928b553fad4aafb15044ec79bf

8705002874dd928b553fad4aafb15044ec79bf

Botis już po testach medycznych

Nikolaos Nestoras Botis urodził się 31 marca 2004 roku w Larisie - greckim mieście w Tesalii, z dala od piłkarskich centrów kraju. Jako dziecko trafił do akademii PAOK-u Saloniki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych greckich klubów. I tam zaczął przyciągać uwagę skautów. Zanim skończył 16 lat, był obserwowany przez kilka angielskich klubów, Juventus i AC Milan. Był też na próbnym treningu w Milanie - jak informowało wówczas źródło FedeNerazzurra. Ostatecznie wybrał inny mediolański klub: Inter.

Warto podkreślić, co to oznaczało w praktyce. Mając 16 lat i dwa miesiące - czyli minimalny wiek wymagany do transferu za granicę -otis spakował się i przeprowadził do Włoch. Sam, do obcego kraju, do klubu z najwyższej europejskiej półki. To nie jest oczywiste nawet dla dorosłych zawodników.

Inter zapłacił PAOK-owi 500 tysięcy euro plus bonusy i podpisał z Botisem trzyletni kontrakt. Golkiper dołączył do akademii mediolańczyków latem 2020 roku i przez kolejne trzy sezony regularnie bronił w drużynie Primavera - juniorskiej ekipie Interu, która gra w najwyższej klasie rozgrywkowej włoskiej piłki juniorskiej.

Łącznie rozegrał dla Interu 37 meczów na tym poziomie, w tym 26 w Primavera 1. Brał też udział w UEFA Youth League - juniorskim odpowiedniku Ligi Mistrzów - gdzie zaliczył trzy mecze. Był częścią składu, który zdobył mistrzostwo Primavera. o pierwszego zespołu Interu jednak nie przebił się ani razu. W Serie A nie zagrał. To jest fakt i nie ma sensu go upiększać.

Klub na swojej włoskiej oficjalnej stronie internetowej ogłosił 1 września 2023 roku: „Nikolaos Botis udaje się na wypożyczenie do SS Monopoli 1966". Serie C, południe Włoch, trzecia liga. Dla wielu to sygnał, że kariery w wielkim klubie nie będzie. Dla Botisa - że potrzebuje grać, żeby się rozwijać.

SS Monopoli 1966 to klub z Puglii, na adriatyckiej rivierze Włoch. Serie C to środowisko zupełnie inne od akademii wielkich klubów: starsi zawodnicy, mniej pieniędzy, więcej presji wynikowej, mniej cierpliwości dla błędów.

Liczba spotkań w Monopoli nie była imponująca - Botis nie stał się tam numerem jeden i nie zanotował sezonu życia. Ale doświadczenie pracy z seniorami, trenowania pod kątem konkretnych wyników, codziennej rywalizacji o miejsce - tego nie zastąpi żaden akademicki program szkoleniowy.

Po zakończeniu wypożyczenia Inter poinformował - w komunikacie opublikowanym 1 lutego 2024 roku - o powrocie Botisa z Monopoli i jednoczesnym definitywnym transferze do Olympiakosu. Kwota nie została ujawniona.

Botis trafił do największego greckiego klubu, regularnego uczestnika europejskich pucharów. Ale jego miejsce w hierarchii bramkarskiej było jasno określone: rezerwy, czyli Super League 2 - druga liga grecka. W sezonie 2024/25 zagrał tam 12 spotkań i zachował trzy czyste konta.

Do pierwszego zespołu wszedł dwukrotnie - przy okazji Pucharu Grecji w 2025 roku. W jednym z tych meczów nie stracił gola.

To tyle, jeśli chodzi o kontakt z seniorską piłką na poziomie pierwszoligowym w Olympiakosie. Nieduży - ale wystarczający, żeby klub zdecydował się zaproponować mu nowy kontrakt.

Jak podał grecki portal redinfo.gr, Olympiakos złożył Botisowi ofertę przedłużenia umowy na znacznie lepszych finansowo warunkach niż te, które zaproponowała Pogoń Szczecin. Bramkarz odmówił i wybrał Ekstraklasę.

Serwis transfery.info skomentował to wprost: „Transfer do Pogoni świadczy o tym, że kariera 22-latka nie podążyła w oczekiwanym kierunku. Mowa w końcu o piłkarzu, którego w 2020 roku sprowadzał do siebie Inter Mediolan." Można na to patrzeć jak na ocenę negatywną. Można też inaczej: zawodnik w wieku 22 lat, z bagażem akademii Interu i roku w Olimpiakosie, rezygnuje z lepiej płatnego kontraktu w Lidze Mistrzów, bo priorytetem jest regularna gra. To nie brzmi jak ktoś, kto się poddał.

Botis jest regularnym elementem greckich kadr młodzieżowych od 2021 roku. Zaczynał od U18, następnie trafił do U19 — w lipcu 2023 roku pojechał z tym rocznikiem na finały Mistrzostw Europy U19 rozgrywane na Malcie.

Od 2024 roku jest powoływany do kadry U21, w której rozegrał już 10 spotkań. Brał udział w eliminacjach do Mistrzostw Europy U21 2027. Dziewięć meczów w eliminacjach i meczach towarzyskich oznacza, że selekcjoner regularnie na niego stawia.

196 cm wzrostu, bramkarz z preferencją prawej nogi, ukształtowany w jednym z lepiej zorganizowanych systemów szkoleniowych w Europie. 22 lata.

Portowcy wchodzą w nowy sezon po rozczarowującym dziewiątym miejscu w tabeli 2025/26. Poprzednia obsada bramki wyglądała tak: Valentin Cojocaru jako numer jeden (132 obrony, 7 czystych kont, 74,6% skutecznych interwencji, ale też trzy błędy prowadzące do utraty gola) i Krzysztof Kamiński. Botis zmirni go w tej rywalizacji - nie jako gotowy następca Cojocaru, ale jako ktoś, kto ma ambicje go wypchnąć.

Warto odnotować jeden szczegół: według danych Transfermarkt, Botisa reprezentuje Fabryka Futbolu - polska agencja, która dobrze zna krajowy rynek i realia Ekstraklasy.

profil-jpg

Źródło: własne Wyświetlenia: 5007

Uwaga!

Dla lepszego doświadczenia użytkowników komentarze są początkowo niewidoczne. Kliknij „Zobacz komentarze", aby je pokazać i dołączyć do rozmowy.

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

* Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze (20)

Kan Tesler

Kan Tesler

(4988/6400) 17.06.2026 14:20
Inter coś w nim musiał widzieć. Nawet jeżeli obecnie jego kariera wyhamowała to biorąc pod uwagę że jest to wolny transfer to nic nie ryzykujemy. Młody,wysoki, gorszy od Kamińskiego nie będzie. Z drugiej strony chyba w takim przypadku Holewinski może już o grze w Pogoni zapomnieć.
krokodylbambi

krokodylbambi

(27231/36000) 17.06.2026 14:25
musi wskoczyć do pierwszego składu bo firana za duzo meczow zawaliła swoimi babolami
ZaWa

ZaWa

(14640/18000) 17.06.2026 14:26
Mam jakieś dziwne przeczucie, że szybko wygryzie Cojocaru. Obóz nam wszystko pokaże.
sektor4

sektor4

(15954/18000) 17.06.2026 14:30
Ważne w tym artykule to to ze Włodarczyk podał ta informacje jako pierwszy chyba pierwsi podali w Grecji tak tylko żeby nie było
Holik82

Holik82

(470/600) 17.06.2026 14:30
To może być ciekawy transfer i realna konkurencja dla Cojo. Naciskający rywal na ławce może zmobilizuje Naszą 1 do lepszych występów niż te z ubiegłego sezonu. Transfer bezgotówkowy, chłopak młody, perspektywiczny - jestem na tak.
pikolo

pikolo

(48369/72000) 17.06.2026 15:00
Ale bełkot!!! "Botis nie stał się tam numerem jeden i nie przeprowadził sezonu życia" "Klub włoskiej oficjalnej strony internetowej ogłosił..." Jak Dawid Podsiadło użył Al do produkcji teledysku zrobił się nieprzychylny szum w internecie. Ciekawe co się stanie jak wyjdzie na jaw, że na "pogonsportnet" artykuły też pisze sztuczna inteligencja, a nie zespół redaktorów.
pikolo

pikolo

(48369/72000) 17.06.2026 15:04
I zdjęcie ilustrujące artykuł na głównej stronie zgodnie z nową tradycją wykadrowane tak, że widać brzuch zawodnika zamiast całej sylwetki lub chociaż pełnej twarzy. Daniel, nie chce Ci się już, czy nie masz czasu?
Misiek1948

Misiek1948

(30444/36000) 17.06.2026 15:13
Kera się ostatecznie sprawdził . Nic nie szkodzi dać mu szansę. Rywalizacja sprzyja rozwojowi.
1962

1962

(62482/72000) 17.06.2026 15:14
To bardzo dobry nowy nabytek. Cojot musi czuć zagrożenie ze strony drugiego bramkarza, bo inaczej nadal będzie wpuszczać ,,głupie,, bramki. Kamiński niestety nie zagrażał jemu.
JANUSZ

JANUSZ

(14323/18000) 17.06.2026 15:30
Będzie większa rywalizacja. Mobilizacja dla Cojo bo ostatnio różnie bywało.
James

James

(42133/48000) 17.06.2026 16:19
@Daniel brawo za artykuł. Sporo ciekawych detali.
darecki73

darecki73

(45931/48000) 17.06.2026 16:19
Bichakhchyan jest na wylocie z Legii, ale trzeba za niego zapłacić minimum 500 tys. euro. Warto ściągnąć go do nas w miejsce kontuzjowanego Pozo i słabego Greenwooda?
kruger73

kruger73

(37754/48000) 17.06.2026 16:26
@darecki73 Nie po to go sprzedawaliśmy do Legi za 250 tys żeby teraz odkupić go 2 razy drożej. Zresztą on sam też specjalnie dobrej formy nie reprezentuje.
Mermann

Mermann

(29227/36000) 17.06.2026 16:43
darecki73 nawet nie zadawaj takich pytań w żartach bo są nie poważne
s23ryf

s23ryf

(743/800) 17.06.2026 16:52
Pamietam z liceum, że gdy pani od polskiego miala wątpliwości co do tego, czy uczeń był faktycznie autorem wypracowania, kazała pisać je jeszce raz, tylko nie w domu ale na lekcji. Albo Daniel przeszedł intesywny kurs literacki, albo ktoś lub coś za niego napisał ten artykuł. A takie podśmiechujki robił z konkurencyjnego portalu. Żenada.
James

James

(42133/48000) 17.06.2026 16:52
Witsel do wzięcia za darmo. 37 lat Na stopera ????
1962

1962

(62482/72000) 17.06.2026 16:54
@darecki73 Greenwooda już pożegnaliśmy, a Pozo niebawem wróci do gry. Poza tym mamy Dziczka i niezawodnego Ulve, aha,i jeszcze jest Ława
pawel

pawel

(64061/72000) 17.06.2026 17:11
Znam kilku bramlarzy ,ktorzy zamiast siedziec na lawie za duze pieniadze w duzym klubie wybrali granie w mniejszym i za mniej. Pilkarsko wiekszosc dobrze na tym wyszla. Oby tak tez bylo i tym razem.
MalmoFF90

MalmoFF90

(158/200) 17.06.2026 23:06
Powodzenia
tukaniero

tukaniero

(17231/18000) 18.06.2026 09:30
wedlug mnie dobry ruch ps.kilka farfocli Kojota i zmiana