preloader
Przejdź do głównej treści
8705004f1ff140c21fc7953a39ffc230a49fce

8705004f1ff140c21fc7953a39ffc230a49fce

Młodzieżowiec 2.0 - jak wygląda sytuacja Pogoni?

W przeciwieństwie do dotychczasowego Pro Junior System, nowy program oferuje szerszy zakres możliwości zdobywania punktów. Kluby będą nagradzane nie tylko za minuty rozegrane przez młodzieżowców w ligach krajowych, lecz także za:

  • występy młodzieżowców w pierwszej reprezentacji Polski i kadrze U-21,
  • minuty gry w europejskich pucharach (Liga Mistrzów, Liga Europy UEFA, Liga Konferencji UEFA),
  • udział w rozgrywkach Pucharu Polski,
  • minuty rozegrane przez wypożyczonych zawodników w klubach Ekstraklasy, 1., 2. oraz 3. Ligi.

Jedną z kluczowych zmian jest także nowy sposób podziału środków finansowych. Zamiast nagradzać wyłącznie najlepsze drużyny (z miejsc 1-7), pula zostanie rozdzielona na wszystkie kluby, proporcjonalnie do zdobytych przez nie punktów w programie Młodzieżowiec 2.0.

Pula nagród w programie wynosi łącznie minimum 28 milionów zł na sezon, z czego na nagrody dla klubów poszczególnych klas rozgrywkowych zostanie przeznaczone:

1) Kluby Ekstraklasy – 10 mln zł, z czego 4 mln zł ze środków PZPN i 6 mln zł ze środków Ekstraklasa S.A ,
2) Kluby 1. Ligi – 12 mln zł,
3) Kluby 2. Ligi – 6 mln zł.

Wprowadzono również wyższy mnożnik dla wychowanków o dłuższym stażu w klubie. Dotychczasowy mnożnik x2 dla zawodników szkolonych w klubie ponad 3 lata wzrasta o 0,1 za każdy dodatkowy rok szkolenia (maksymalnie x2,5). Tzn., że zawodnik szkolony w klubie będzie punktował:

– 4 lata x 2,1
– 5 lat x 2,2
– 6 lat x 2,3
– 7 lat x 2,4

Na ten moment Pogoń Szczecin ma na swoim koncie 4012 punktów. To obecnie piąty wynik w lidze. Wyżej są Lech, Zagłębie, Jagiellonia i Motor.

W nowym programie nie ma sztywno przydzielonej kwoty za poszczególne miejsca. Środki (10 milionów złotych) mają być dzielone między wszystkie kluby proporcjonalnie do liczby zdobytych punktów.

KLASYFIKACJA PUNKTOWA (dane za laczynaspilka.pl)

Lech 12625,55
Zagłębie 10725,3
Jagiellonia 10519,61
Motor 4626,4
Pogoń 4012
Legia 3324
Piast 2088
Górnik 1887,8
Raków 1557,22
Arka 1266,2
Korona 840,6
Bruk-Bet 624
Widzew 440,2
Wisła 280,2
Cracovia 205,8
Lechia 107,2
GKS 80,4
Radomiak 0

SYMULACJA PODZIAŁU ŚRODKÓW NA DZIŚ

Lech 2 286 803,16 zł
Zagłębie 1 942 620,31 zł
Jagiellonia 1 905 364,71 zł
Motor 837 956,85 zł
Pogoń 726 673,63 zł
Legia 602 059,61 zł
Piast 378 189,07 zł
Górnik 341 927,84 zł
Raków 282 051,52 zł
Arka 229 340,52 zł
Korona 152 253,70 zł
Bruk-Bet 113 022,02 zł
Widzew 79 731,24 zł
Wisła 50 751,23 zł
Cracovia 37 275,53 zł
Lechia 19 416,60 zł
GKS 14 562,45 zł
Radomiak 0 zł

profil-jpg

Źródło: własne Wyświetlenia: 4079

Uwaga!

Dla lepszego doświadczenia użytkowników komentarze są początkowo niewidoczne. Kliknij „Zobacz komentarze", aby je pokazać i dołączyć do rozmowy.

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

* Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze (8)

1969

1969

(37259/48000) 05.05.2026 10:30
Parę groszy wpadnie. Chyba lepiej wstawiać jednego młodziaka, zamiast Dusigrosika. Pewny zarobek i korzyść na boisku.
KrwistySzapiro

KrwistySzapiro

(5338/6400) 05.05.2026 11:12
Wymowne, że mistrz Polski i jednocześnie prawdopodobnie przyszły mistrz Lech ma najwięcej punktów i to z wielką przewagą (przynajmniej nad Motorem i Pogonią). Może jednak trzeba isc w te strone, a nie sciagac podstarzale legendy lub paralityków?
Matul

Matul

(4442/4800) 05.05.2026 11:38
@KrwistySzapiro trzeba iść w młodzież, ale u nich to chyba gurgul, kozubal i mońka tak nabili za puchary i u21 podobnie w jadze a w zaglebiu to dużo gra młodzieży ale tam też kadra im nabiła punktów, wystarczy 2-3 solidnych młodych i też będziemy nabijać punkciki :)
Misiek1948

Misiek1948

(30442/36000) 05.05.2026 11:56
Lepsze miejssce niż w tabeli ligowej. W pierwszej rundzie Przybor zapracował na ten wynik w drugiej Ława i Czapliński. Niech te Alexy i Keslery szybko się z Holewińskim dogadają i ogarną porządnię akademię , CLJ i rezerwy bo bez solidnego zaplecza każdy junior będzię wybierał inne kluby niż Pogoń . W Szczecinie podobno całkiem dobrze funkcjonuje akademia FASE, a do pyrlandiii z pomorza zachodniego też nie jest daleko. Wynik mamy dkbry, ale nie popadajmy w samozachwyty i przechwałki o filozofii Kealera i Hiszpanów tylko trzeba się brać do ciężkiej pracy. Zwłaszccza, że kolejnym dziwnym swoją drogą pomysłem PZPNu ma być minimalna ilość prawdziwych Polaków w składzie zgłoszonym do rozgrywek. Może i słuszny cel, ale biurokracja zawsze rodzi patologie. I takoe cele zwiększą ceny za krajowych piłkarzy. Jak " wyprodukujemy" własnych jakościowych zawodników to nie trzeba będzie przepłacać za wyrobników z innych klubów !
PogonMKS

PogonMKS

(16958/18000) 05.05.2026 12:13
Naprawde ciezko mi zrozumiec brak checi odwaznego stawiania na nasza mlodziez. Zaden mlody nie byl gorszy od calego zaciagu niesmiertelnych najemnikow, ba byli od nich duzo lepsi. Takze pora zmienic filozofie, dawac szanse naszym i przestac sie bac czy wyjdzie czy sie spali czy nie. Jak jest dobry i ma glowe to sobie poradzi, a jak nie to jakby go nie wprowadzac to sie nie uda.
jackM

jackM

(793/800) 05.05.2026 12:35
Martwi mnie, że nasza akademia od biedy potrafi przygotować ofensywnych pomocników, no powiedzmy napastników. Większość naszych transferów to właśnie te pozycje. Powinniśmy skupić się na wyszukaniu i wyszkoleniu defensywnych zawodników. Obrońcy z Pogoniowym CV nie pamiętam od lat. Defensywnych pomocników też nie bardzo. Bramkarz jak już się znalazł (Axel), to na zesłaniu. A młodzi bramkarze z PL w Ekstraklasie robią naprawdę dobre wrażenie. Panowie decydenci - uczmy defensywy!
Robbn

Robbn

(305/400) 05.05.2026 13:01
Obecnie, kiedy mamy praktycznie przyklepane utrzymanie (może poczekajmy jeszcze do następnej kolejki, ale na papierze wszystko wygląda ok) - według mnie musem jest wystawianie młodzieżowców (i to nie 1-2, a 3-4 albo lepiej), kosztem Greenwoodów itp. W przyszłości ... nie wiem, jestem przeciwnikiem pchania na siłę młodzieżowca-Polaka do składu 'byle był', 'byle nabijać punkty' bo często to nie wypala, ALE ... biorąc pod uwagę miałkość naszych ostatnich, zagranicznych transferów - chyba podejście musi być nieco zmienione. Tym bardziej, że chłopaki pokroju Ławy, Czaplińskiego, Rojka już się zdążyli pokazać z dobrej albo bardzo dobrej strony.
yascoos

yascoos

(9438/9600) 05.05.2026 14:21
I właśnie tak z grubsza powinien wyglądać program Polak 2.0, a nie jakieś debilne limity czy inne sztywne normy, które sprawią wyłącznie to, że poziom ligi poleci na pysk, za to w każdym klubie pojawi się na pęczki Holewińskich 2.0 i ich pazernych agentów/tatuśków.