preloader
Przejdź do głównej treści
87050041dd77c7766e9ffa30ff5d3931e194cb

87050041dd77c7766e9ffa30ff5d3931e194cb

Ozkan: Przy pozyskiwaniu piłkarzy chcemy opierać się na danych

- Jestem turkiem, wychowywałem się w Turcji i praca na takim stanowisku za granicą jest naprawdę trudna. W każdym klubie można spotkać Portugalczyków, Hiszpanów czy Anglików, ale Turków jest bardzo niewielu. Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że mogę reprezentować mój kraj poza granicami. Po odejściu z Fenerbahçe chciałem pracować za granicą. Rozmawiałem z kilkoma klubami, ale nie chciałem popełnić błędu przy pierwszym kroku i uznałem, że powinienem trafić do bezpiecznego środowiska. Fakt, że CEO Pogoni jest Tan Kesler, a właściciel Alex Haditaghi ma doświadczenia związane z Turcją, dawał mi poczucie bezpieczeństwa. Odwiedziłem klub, zobaczyłem obiekty, miasto i atmosferę na stadionie. Moje pomysły i wizja były zgodne z wizją Alexa Haditaghiego i Tana Keslera, a oni uwierzyli, że mogę wnieść wartość do projektu. Ostatecznie rozpoczęliśmy współpracę w styczniu 2026 roku.

– Ten sezon jest okresem przejściowym: mamy nowego właściciela, nowego trenera i nowych ekspertów. Nasz prezes Alex Haditaghi to odnoszący sukcesy biznesmen, ekspert od przejmowania i rozwijania projektów. Tan Kesler wychował się w piłkarskim środowisku, sam grał w koszykówkę i doskonale zna biznesową stronę futbolu. Nasz trener Thomas Thomasberg ostatnio zdobył mistrzostwo z Midtjylland, potrafi zarządzać zespołem i jest bardzo doświadczonym szkoleniowcem. Działamy w środowisku, w którym możemy szybko podejmować i wdrażać decyzje, pracujemy z danymi przy transferach, a jednocześnie chcemy zarówno sprzedawać zawodników, jak i rywalizować sportowo. Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowego przebiegu pracy.

– W Ekstraklasie mamy wyjątkowy sezon. W niedzielę odnieśliśmy ważne zwycięstwo. Przed nami ostatnie trzy kolejki, tabela jest bardzo ciasna i jeśli wygramy pozostałe mecze, mamy szansę na udział w rozgrywkach UEFA. Jeszcze dwa tygodnie temu wszystkie zespoły miały matematyczne szanse zarówno na mistrzostwo, jak i spadek.

– Mamy pierwszą drużynę, drużynę rezerw i drużynę żeńską. Odpowiadam za rekrutację zawodników do wszystkich tych drużyn. Oczywiście bardzo ważne są wskazówki Thomasa Thomasberga i Tana Keslera, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje Alex Haditaghi. Obecnie tworzymy dział skautingu, planujemy kadrę na przyszły sezon i przygotowujemy listy transferowe. Rozmawiamy także z agentami zawodników. Staram się, aby cały ten proces był możliwie mocno oparty na danych. Dane są dziś niezwykle istotne.

– To, że nasz trener przyszedł z Midtjylland, gdzie analiza danych odgrywa ogromną rolę, bardzo mnie uspokoiło, bo nie każdy szkoleniowiec jest otwarty na takie rozwiązania. Określiliśmy kluczowe wskaźniki dla naszego modelu gry oraz te, które w ostatnich latach korelowały z sukcesami w tej lidze. Analizujemy je po każdym meczu. Ważne jest wyznaczanie celów i identyfikowanie przyczyn, dla których czasem nie udaje się ich osiągnąć. Dzięki temu sztab może odpowiednio planować treningi, a my dostosowujemy profile poszukiwanych zawodników do braków zespołu. W nowym sezonie chcemy również – na podstawie danych – określić obszary rozwoju każdego piłkarza i indywidualnie planować analizy oraz treningi.

– W Turcji, poza kibicami pięciu–sześciu największych klubów, zainteresowanie meczami nie jest zbyt duże. Tutaj natomiast frekwencja na stadionach jest bardzo wysoka. Kultura piłkarska jest znacznie bardziej rozwinięta, niż się spodziewałem. Dzień meczowy ma ogromne znaczenie, całe rodziny chodzą na stadiony bez względu na poziom rozgrywek. Polska awansowała także na 12. miejsce w rankingu UEFA i stale się rozwija. Ekonomia futbolu również rośnie.

– Dołączyłem do klubu zimą. Szukaliśmy lewonożnego środkowego obrońcy i przyczyniłem się do transferu dobrze znanego w Turcji Attili Szalaia. Jest tutaj bardzo szczęśliwy i prezentuje się dobrze. Oprócz niego dołączyło jeszcze pięciu innych zawodników – część młodych, część bardziej doświadczonych. Teraz chcemy jak najlepiej przygotować się do lata i w przyszłym sezonie być jeszcze bardziej konkurencyjni.

– Mamy kontakty w Turcji. Tak jak w przypadku Attili Szalaia, również w przyszłości będziemy prowadzić rozmowy zarówno z tureckimi, jak i zagranicznymi zawodnikami. To bardzo dobre miejsce dla tureckich piłkarzy na pierwszy krok do Europy.

– Bardzo chciałbym być częścią zespołu, który z Pogonią Szczecin zdobędzie mistrzostwo i będzie rywalizował w europejskich pucharach. Poziom drużyn w tej lidze jest bardzo wyrównany, a mistrzowie zmieniają się praktycznie co roku. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości jednym z takich mistrzów będziemy my.

– Następnie chciałbym reprezentować mój kraj w jednej z pięciu największych lig Europy. Od dzieciństwa interesuję się włoską kulturą i włoskim futbolem. Nie spieszy mi się. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, będę tam w najlepszej możliwej formie.

– Turcy są bardzo pracowici, pełni pasji i mają praktyczny umysł. Dzięki tym cechom mogą robić różnicę w Europie. Dziś przykładami są Arda Güler czy Zeki Çelik, wcześniej byli nimi Arda Turan i Nihat Kahveci. Zarówno jako piłkarze, jak i działacze sportowi powinniśmy być bardziej obecni w europejskim futbolu i pokazywać, że potrafimy osiągać sukcesy. Trzeba nadal marzyć i ciężko pracować.

profil-jpg

Źródło: hurriyet.com.tr Wyświetlenia: 6281

Uwaga!

Dla lepszego doświadczenia użytkowników komentarze są początkowo niewidoczne. Kliknij „Zobacz komentarze", aby je pokazać i dołączyć do rozmowy.

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

* Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze (26)

PogonMKS

PogonMKS

(16958/18000) 08.05.2026 14:10
"Oprócz niego dołączyło jeszcze pięciu innych zawodników – część młodych, część bardziej doświadczonych” No faktycznie jest sie czym chwalic. Poki co najgorsza kadra Pogoni od czasow Gondora. Wiec poki co to jest dramat panie orkan czy jak panu tam. Miejcie ta swiadomosc i tej propagandy ludzim nie wciskajcie
Zalewos75

Zalewos75

(5365/6400) 08.05.2026 14:13
Spieszę z podaniem danych Zjawiński - napastnik Polonia Warszawa Taras Romańczuk pomocnik-Śląsk Wrocław Hasic - cracovia Do tego przedłużenie Szalaja. Proszę przeanalizować tych piłkarzy.
Zalewos75

Zalewos75

(5365/6400) 08.05.2026 14:15
Chodziło o Samca Talara że Śląska Sorki
lero

lero

(74637/96000) 08.05.2026 14:33
Okres przejściowy zaraz się skończy, więc rozumiem, że w nowy sezon wchodzimy na pełnym gazie ze wzmocnioną drużyną i walką o podium i puchary. Czekamy i trzymamy za słowo, bo teraz do tłumaczenia potknięć nie będzie podstaw. Nie będzie już okresu przejściowego.
fiwite1310@arugy.com

fiwite1310@arugy.com

(5907/6400) 08.05.2026 14:41
w theorii wszystko super - nie spadlismy, wiec kryzys jest uniknięty Kolejny sezon to juz powinnismy cos jednak pokazac więcej, top-5 (po walce do konca, o top-3) będzie sukcesem, do tego kilka odkryć, ale takich naprawde ciekawych, a nie "na siłę" jak młody Ławka.
marek9636

marek9636

(107082) 08.05.2026 15:05
Nie no przyszły rok, to już nie ma wymówek, tylko walka o top 4 w kraju. Jeśli nie, to znaczy, że robicie dalej na jakimś etapie błędy.
Kan Tesler

Kan Tesler

(4987/6400) 08.05.2026 15:28
Nie chciałem popełnić błędu przy pierwszym kroku i uznałem, że powinienem trafić do bezpiecznego środowiska. No to trafiłeś do super bezpiecznego środowiska, nikt tu nic nie chce wygrać, porażka wpisana w DNA klubu, nawet jak szorujesz po dnie tabeli to stadion pełny.
Misiek1948

Misiek1948

(30442/36000) 08.05.2026 16:14
Jak mamy opierać się tylko na danych wystarczy nam AI nie trzeba ozkanów. Oprócz analizy danych trzeba mieć jeszcze o coś, intuicję , instynkt, dzięki któremu transfery mogą w przyszłości zaprocentować bo niby jakie dane przemawiały za Borgesem czy Keramitsisem? Jedynie gra w szkółkach i rezerwach renomowanych klubów a to jeszcze nie jest gwarant sukcesu.
Alchemik

Alchemik

(59781/72000) 08.05.2026 16:30
Coraz bardziej wielu otwierają się oczy ,że polska piłka klubowa to nie jest zła!! ... Teraz właśnie mija stan przejściowy naszej Pogoni w lidze... Teraz panie Okan czas na poważnie podejście do sezonu 26/27....dobrze przepracować okres przygotowawczy...uporządkować kadrę wg. potrzeb trenera a nie z łapanki ..i podpowiedzi .pana M.... .... Uporządkować kadrę trenerską i akademię !!! A jak wszystko się zgra i kasa będzie to moze ...WRESZCIE będzie upragniony tytuł MP czy PP !!!
pawel

pawel

(64049/72000) 08.05.2026 16:32
Raczej: Przy pozyskiwaniu pilkarzy chcemy opierac sie na Mariuszu Mowliku.....
pawel

pawel

(64049/72000) 08.05.2026 16:36
Nastepny pyerdoli o pucharach ???? w pape z jaga. Widzew wygra i bedzie znowu sraczka a nie puchary... Do tego jakie to to cudownie, ze kaszTan gral w koszykowke. Jestesmy w dobrych rekach.. ????????
James

James

(42134/48000) 08.05.2026 17:57
Hej. To super, że uznałeś, że powinieneś trafić do bezpiecznego środowiska i takie tu widzisz w Szczecinie. To dała Ci Pogoń. A teraz ty zrób tak by trener i kibice poczuli się bezpiecznie. Widzisz te motto zdaje się codziennie? "Nie pytaj się, co Ci dała Pogoń, Powiedz, co ty zrobiłeś dla Pogoni" https://i.postimg.cc/KYNBYJvT/IMG-20260508-175427.jpg .
andrzej123x

andrzej123x

(2167/2400) 08.05.2026 18:04
Mówili, że pierwszy sezon jest przejściowy i faktycznie jest. Kolejny ma być lepszy. Nie pozostaje nic innego i poczekać na ruchy kadrowe przed nowym sezonem. Na ewentualną krytykę zawsze będzie czas. Ale trzeba to oceniać mądrze a nie krytykować dla samej krytyki
fan emigrant

fan emigrant

(23640/24000) 08.05.2026 18:51
Następny z choinki się urwał jakie puchary chłopie o czym ty gadasz byście musieli wszystko wygrać jednocześnie czołówka wszystko przegrać weźcie sie lepiej do roboty i ogarnijcie najpierw porządny skauting a mowlika z keslerem zamknij najlepiej w szafie przed najbliższym okienkiem transferowym.
Kamil

Kamil

(3694/4800) 08.05.2026 19:08
Spostrzeżenia: 1.Exel z danymi to nie wszystko...strefa metalna, psychologiczna nie jest tak latwa do zapisania w cyferkach. 2. Jeślindibrze zrozumiałem to w Polską stronę i polskich pilkarzy, nie zamierza często spoglądać.
1962

1962

(62487/72000) 08.05.2026 19:25
My, Szczecinianie, jesteśmy bardzo niecierpliwym społeczeństwem, a to za sprawą braku jakiegokolwiek sukcesu naszej Pogoni. Znamy już ambicje Alexa i możemy być pewni, że nasz klub odniesie wreszcie sukces. Ten pierwszy rok był taką nauką dla wielu ludzi z zarządu w tym Alexa i Tana, myślę, że czegoś się nauczyli, frycowe zapłacili i przyszły sezon będzie juz po naszej myśli
Spanky

Spanky

(15475/18000) 08.05.2026 19:26
Dane to jedna strona medalu ale druga może nawet ważniejsza to wywiad środowiskowy, osobisty podgląd meczów i treningów. Z piłkarzami, rodzinami i kolegami trzeba osobiścierozmawiać, sprawdzić jak ci ludzi się zachowują, jaki mają pogląd niekoniecznie na piłkę, jak będą pasować charakterologicznie do reszty drużyny. Tego w danych się nie znajdzie i wtedy uniknie się sytuacji z niewypałami jak Juwara albo Greenwood. Ani słowa w tym wywiadzie o tym aspekcie skautingu.
marek9636

marek9636

(107082) 08.05.2026 19:43
@Spanky - Nasze podejście jest nowoczesne, ale oparte na rzeczywistości piłkarskiej. Będziemy korzystać z najbardziej zaawansowanych danych i technologii, aby pomóc w identyfikacji i zawężeniu grona talentów, ale ostateczne decyzje będą zawsze podejmowane na podstawie obserwacji na żywo. Zawodnicy będą obserwowani na stadionach, oceniani w rzeczywistych warunkach meczowych i oceniani pod kątem mentalności, inteligencji i przydatności dla tego klubu, a nie tylko na podstawie liczb na ekranie. Tak działają najlepsze kluby. W ten sposób ogranicza się błędy. W ten sposób tworzy się i chroni wartość. - Inwestujemy w strukturę, dyscyplinę i długoterminowe myślenie. Celem nie jest krótkotrwały rozgłos, ale trwały sukces oparty na inteligentnej rekrutacji, jasnej tożsamości i wiedzy piłkarskiej. To ważny krok naprzód dla klubu i dopiero początek - zakomunikował Prezes Alex Haditaghi.
Landsberg

Landsberg

(94011/96000) 08.05.2026 19:44
A ja w niego wierzę
ZaWa

ZaWa

(14639/18000) 08.05.2026 20:06
Skoro udało mu się ściągnąć Szalaia, to nie jest to jakiś Gall Anonim w tureckiej piłce. Nawet jakieś spady z Fenerbahce czy Galatasaray będą czasami dla Pogoni dobre. Ekipa uczy się Pogoni, wiadomo inna mentalność ale dajmy im popracować. Alex już nie wypisuje tak często tych swoich farmazonów na X, w przerwie letniej uporządkować skład, kilka sensownych wzmocnień i ruszamy w nowym sezonie z pełną mocą.
Spanky

Spanky

(15475/18000) 08.05.2026 20:29
@marek9636 Masz racje nie doczytałem dokładnie, zwracam honor Okanowi.
fiwite1310@arugy.com

fiwite1310@arugy.com

(5907/6400) 08.05.2026 21:23
<b>Dziś "importujemy" do Polski jakiś zupełnie RANDOMOWYCH Turków, ale - czego zapewnie młodsi kibice nie pamiętają - to nasz mistrz Jacek Gmoch prekursorem metod naukowych w piłce nożnej! </b> Cała kadra ma Mundial 78 w Argentynie oparta była na tysiącach roznych zmiennych, które zbierał zespół pana Jacka! Gmoch był twórcą tzw. „banku informacji” (bank informacji powstał w marcu 1971 przy okazji meczów Legii z Atlético Madryt), troche wkleje info z Wiki: W tym czasie na University of Pennsylvania The Wharton School (równorzędna z Harvard czy Economic School of London) prowadził analizy przepływu wody gruntowej zanieczyszczonej odpadami z destylacji ropy naftowej, ale też projekt dotyczący piłki nożnej – miał za zadanie znalezienie algorytmu matematycznego do wykorzystania przy piłkarskiej elektronicznej metodzie statystycznej. <b>Jacek Gmoch, jako założyciel bazy informacji, zgromadził ogromną liczbę arkuszy z obserwacji meczów piłkarskich różnych klas (począwszy od lig krajowych po olimpiady i mistrzostwa świata), które dały możliwość przewidywania wyników piłkarskich. Projekt dawał możliwość zastosowania rachunku prawdopodobieństwa w przewidywaniu wyników sportowych. </b> Spotkał się on z aprobatą władz uczelni, które na stworzenie takiego punktu do analizy dla krajów arabskich przyznały na ten cel budżet, aby kontynuować prace nad tym projektem. Stypendysta doktorancki Politechniki Warszawskiej w Norges Geotekniske Institutt w Oslo 1978–1979.
fiwite1310@arugy.com

fiwite1310@arugy.com

(5907/6400) 08.05.2026 21:29
AI Overview jakby komus sie nie chciało samemu klikać i czytać dalej! A mi sie przypomniał artykuł z Piłki Nożnej gdzies sprzed 20 lat, nie to żebym ja sam pamiętam 1978, nie było mnie jeszcze na świecie haha https://i.ibb.co/prxgJQz0/Screenshot-2026-05-08-at-21-28-15.png
Robson

Robson

(8150/9600) 09.05.2026 00:54
Alex, Tan i Okan mają wizję!!! I to zbieżną. Gratuluję, to początek sukcesu. Na globalną skalę! Powoli, nie rozpędzajcie się.
Desaix

Desaix

(8593/9600) 09.05.2026 07:26
Na danych będą się opierali, ciekawe jakie dane są istotne, bo mam wrażenie, że najważniejsze dane - poważne trudności w obecnym klubie i jest to wzięcia za darmo... Nic ciekawego do powiedzenia, oby za rok praca tego Pana będzie zweryfikowana pozytywne, ale tutaj mam poważne wątpliwości.
Masta

Masta

(77726/96000) 09.05.2026 12:34
Tak jak przy Cuiciu?