Aktualności

  • Sytuacja finansowa Pogoni Szczecin – Analiza pożyczek 2017–2023

W najbliższym czasie Pogoń Szczecin opublikuje sprawozdanie finansowe za sezon 2023/2024. To dobry moment, aby zrozumieć co w dziesiątkach tabelek się znajduje. W ostatnim czasie na portalu X powstało konto, które może to znacznie ułatwić.


- Tytułem wstępu - podstawą do utworzenia tego profilu jest obawa o przyszłość Pogoni. Troska jaką Pogoń jest obdarzona przez tylu ludzi na X, spowodowała, że sam chciałem do tego grona dołączyć i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z uwagi na wykonywany zawód, chciałbym na początek skupić się głównie na tym co „siedzi” w sprawozdaniach finansowych i opisać dokładnie co można z nich przeczytać. Głównie z tego względu, że różne rzeczy można znaleźć w Internecie, a czytając je, w mojej ocenie nie wszystko było interpretowane w odpowiedni sposób. Chciałbym jednak, żeby moje posty nie były pożywką do hejtu i opluwania i proszę o zachowanie poziomu komentując je - napisał w sobotę użytownik Great Pogon.

W kolejnym wpisie dokonał analizy danych z ostatnich sprawozdań i część przemyśleń opublikował w dużo przyjemniejszej do zrozumienia formie niż tabele i setki liczb.

-----

Sytuacja finansowa Pogoni Szczecin – Analiza pożyczek 2017–2023

🔎 1. Wstęp:

▪️Analiza dotyczy lat 2017-2023, bo takie dane są publicznie dostępne w źródłach w Internecie.
▪️W sprawozdaniach finansowych (dalej: SF) za lata 2017-2022 klub prezentował w szczegółowy sposób salda pożyczek wymieniając nazwy wszystkich pożyczkodawców wraz z kwotami, którymi Pogoń była dłużna.
▪️Z niewiadomych przyczyn w 2023 nie opublikowano noty w SF ze szczegółami dotyczącymi pożyczkodawców. Jedynym źródłem tej wiedzy jest sumaryczne zaprezentowanie kwot w bilansie SF. Jest to o tyle dziwne, że zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów jest jedną z większych kwotowo pozycji w bilansie, a w notach bilansu powinno zaprezentować się objaśnienia do takich elementów bilansu.
▪️Finansowanie zewnętrzne (w tym przypadku pożyczki) Pogoń otrzymała od podmiotów powiązanych (czyli różnych spółek EPA) jak i niezależnych. Do roku 2021 udział pożyczek spółek EPA wynosił mniej więcej 52-58%. W kolejnych latach było to: 7%, 0%, 1%.

📊 2. Pożyczki od podmiotów powiązanych:

▪️W latach 2017-2020 zaangażowanie pożyczek od firm EPA sięgało prawie 11 mln PLN. To naprawdę ogromny zastrzyk środków pieniężnych dla klubu.
▪️Do roku 2017 wartość naliczonych a niezapłaconych odsetek z tytułu pożyczek od firm EPA wynosiła około 4,8 mln PLN. Brak informacji o naliczonych ale zapłaconych odsetkach.
▪️Za lata 2017-2023 odsetki od pożyczek od spółek powiązanych urosły o kolejne 2,3 mln PLN. Daje to łączną kwotę odsetek od pożyczek od spółek powiązanych w kwocie minimum 7,1 mln PLN.
▪️⚠️W 2021 roku spłacono prawie całość zadłużenia wobec podmiotów powiązanych (łącznie prawie 11 mln PLN).
▪️Na dzień 30.06.2023 niespłacone odsetki dla firm EPA sięgały niemal 3,5 mln PLN.

AKTUALIZACJA:

Odnośnie punktu 2, podpunktu 4 - wydaje mi się że powinienem rozwinąć bardziej ten punkt o technicznym rozwiązaniu odnośnie spłat pożyczek od podmiotów powiązanych, ponieważ to wzbudziło spore zainteresowanie i zostało źle odebrane przez moje niefortunne stwierdzenie i zmienia to też obraz sytuacji. 

 

Otóż spłata pożyczek nastąpiła i jest taki zapis księgowy mówiący, że wszystkie pożyczki są spłacone, jednak miało to miejsce poprzez konwersje pożyczek na dodatkowe akcje dla firmy EPA. Oznacza to, że EPA przelewu środków pieniężnych od klubu nie otrzymała (wartość konwersji to 10,5 mln PLN, więc zdecydowana większość kapitału pożyczki, bo odsetki i pozostała część kapitału były spłacane w kolejnych latach). Z kolei za to EPA zwiększyła swój udział w całkowitej strukturze akcjonariuszy (z 91% do 95%). Zapewne będzie to miało korzystne odzwierciedlenie przy sprzedaży klubu, gdzie więcej środków za przejęcie Pogoni trafi do większościowego akcjonariusza (EPA).

📈 3. Pożyczki od podmiotów pozostałych:

▪️Klub od 2017 czyli pierwszego roku analizy zaciągał pożyczki także od podmiotów niepowiązanych (względem struktury właścicielskiej) z klubem.
▪️Były to takie podmioty jak SEC, SGI, DNHS Invest oraz osoby fizyczne, których dane można znaleźć w sprawozdaniach finansowych. Szacunek dla tych podmiotów, że wspierały Pogoń w sytuacji wynikającej z problemów z płynnością finansową.
▪️Wszystkie pożyczki od podmiotów pozostałych zostały spłacone w 2022 roku.
▪️W 2022 roku została jednak zaciągnięta następna pożyczka od osoby fizycznej na kwotę 5 mln PLN.
▪️W latach 2017-2021 wartość naliczonych odsetek od tych pożyczek wyniosła 1,9mln PLN. Średnio 400 tys. PLN na rok.
▪️Odsetki od pożyczek tylko w roku 2022 to kwota 1 mln PLN.
▪️⚠️W 2023 roku Pogoń sięga po pożyczki w kwocie ponad 27 mln PLN. Pożyczki te jednak są zaciągnięte tylko i wyłącznie od podmiotów niepowiązanych (poza      pożyczką 150 tys. PLN – ta została zaciągnięta od EPA Omnia). Z uwagi na brak wspomnianej powyżej noty, nie wiadomo kto został pożyczkodawcą i na jakich warunkach. Pożyczki te widnieją w bilansie w pozycji zobowiązań krótkoterminowych, co oznacza że ich termin spłaty przypada na maksymalnie na 12 miesięcy od 30.06.2023.
▪️⚠️Powyższa zmiana strategii finansowania zewnętrznego spowodowała, że koszty obsługi długu (czyt. odsetki) wzrosły drastycznie do kwoty 2,2 mln      PLN.

⏳ 4. Warunki pożyczek:

▪️W latach 2017-2022 klub w SF informował również o stopach procentowych zawartych w umowach pożyczek. Mieszczą się one w przedziale od 5 nawet do 10 procent. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że są to pożyczki na warunkach rynkowych. Chociaż na siłę pewnie można się doszukać wątpliwości, np. w 2020 stopy procentowe były na bardzo niskim poziomie, a wówczas zaciągnięto pożyczki od SGI na 6% czy od SEC na 10%. Ale to szukanie „dziury” na siłę.
▪️Można się spodziewać, że umowy z podmiotami niezależnymi przewidują możliwość zajęcia (bądź fachowo: cesji) przychodów klubu z Ekstraklasy. Taki zapis był w umowie pożyczki od Miasta Szczecin (potwierdzono w SF). Z doniesień medialnych wiemy, że takie praktyki były również przy innych pożyczkach.

💸5. Inne zobowiązania:

▪️Spłata pożyczek miała z kolei inne konsekwencje. Od momentu ich spłaty zaczęły rosnąć zobowiązania z tytułu dostaw i usług (potocznie zwane handlowymi, czyli zobowiązania za bieżące zakupy). Do roku 2021 ich średnia wartość wahała się między 5-6 mln PLN. W roku 2022 to już 16 mln PLN, a w 2023 aż 18 mln PLN.
▪️Biorąc więc pod uwagę: powyższe zobowiązania (18 mln PLN), niezapłacone odsetki do EPA (3,5 mln PLN) oraz pożyczki zaciągnięte w 2023 roku (27 mln PLN) daje to kwotę 48,5 mln PLN. A to nie wszystko bo w oddzielnych pozycjach widnieją zobowiązania z tytułu leasingów (4,5 mln PLN), z tytułu zobowiązań publiczno-prawnych (2 mln PLN) czy z tytułu wynagrodzeń (0,9 mln PLN). Czyli łącznie około 56 mln PLN. Nie oznacza to jednak, że cała ta kwota musiała zostać uregulowana od razu, ale na pewno większość z tej kwoty powinna być uregulowana do 2024 roku.
▪️Co ciekawe w bilansie przy pozycji zobowiązań z tytułu dostaw i usług od podmiotów powiązanych widnieje okrągłe 0,00. Co to oznacza? Że zobowiązania Pogoni względem spółki EPA Omnia (dostarczyciela usług księgowych i informatycznych) są regulowane na bieżąco. A kwota tych usług w roku 2023 (bo tylko w tym roku zaprezentowano tę kwotę) nie była mała, bo 855 tys. PLN.

🚨 Pytania:

❓      Czy zmiana strategii finansowej była konieczna Jeśli tak to jaki był jej główny powód?
❓     Czy spłata pożyczek do głównego akcjonariusza kosztem utraty płynności była dobrym ruchem?
❓     Jaka jest specyfikacja pożyczek na dzień 30.06.2023? Dlaczego klub nie chciał opublikować noty 10 zawierającej szczegółowe dane tych pożyczek? Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że za zapewne udało się wynegocjować ich wymagalność na późniejsze terminy, bo inaczej wszystkie musiałyby być spłacone najpóźniej 30.06.2024.

🙏Bardzo mocno liczę, że usłyszymy odpowiedzi na te pytania na najbliższej konferencji Zarządu klubu.

#MakePogonGreatAgain

-----

Jeśli macie konto w serwisie X (dawniej Twitter), to warto je zaobserwować, aby być na bieżąco. Może być ono bardzo pomocne po zaprezentowaniu najnowszego sprawozdania finansowego klubu - KLIKNIJ TUTAJ!

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: https://x.com/GreatPogon/
Wyświetleń: 8222

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...