Niedawno przeżywaliśmy emocje związane z walką reprezentacji Polski o punkty w eliminacjach do Mistrzostw Europy. W międzyczasie czeka nas jeszcze towarzyskie starcie ze Szwajcarią, lecz fani Pogoni czekają na zbliżające się ligowe starcie swoich zawodników z drużyną Podbeskidzia Bielsko –Biała. Będzie to pierwsze spotkanie pod wodzą nowego szkoleniowca po przerwie związanej z kadrą. W związku z tym postanowiliśmy się przyjrzeć jak poprzednio przerwy wykorzystywał Dariusz Wdowczyk oraz Jan Kocian jako trener Ruchu Chorzów.

Jan Kocian został trenerem Niebieskich 18 września 2013 roku, czyli pół roku po objęciu posady szkoleniowca Dumy Pomorza przez Dariusza Wdowczyka. Od tego momentu obecny szkoleniowiec Pogoni miał dwukrotnie okazję do wykorzystania przerwy związanej z rozgrywaniem meczów reprezentacji A na poprawę gry swoich podopiecznych, z kolei Wdowczyk miał trzy takie możliwości. Jak to wyglądało w praktyce? Poniżej przedstawiamy m.in. wyniki jakie osiągały obie ekipy po wznowieniu rozgrywek w czterech kolejnych meczach (właśnie tyle spotkań Portowcy rozegrają jeszcze w tym roku).

Ostatnie mecze eliminacyjne do Mundialu

11 października oraz cztery dni później Polacy rozegrali swoje dwa ostatnie mecze w eliminacjach do rozgrywanych w Brazylii Mistrzostw Świata.

Po wyjazdowym zwycięstwie nad Piastem Gliwice (0:2), Niebiescy, którzy byli wówczas na fali dwutygodniową przerwę wykorzystali na zaliczenie testów szybkościowych oraz sparing z obchodzącą jubileusz 85 – lecia Unią Tarnów, który zakończył się zwycięstwem chorzowian (3:1). Z kolei podopieczni Wdowczyka, którzy po dobrej serii gier w ostatniej kolejce przed pauzą w rozgrywkach doznali wysokiej porażki z Górnikiem Zabrze (1:4), rozegrali sparing z Pogonią II Szczecin, który zakończył się zwycięstwem pierwszej drużyny (5:1). Pierwsze spotkanie po przerwie rozegrali zawodnicy Ruchu z.. Dumą Pomorza! Mecz zakończył się remisem 1:1.

Widzew – Pogoń 2:1

Łącznie: 2 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka ( 9:4)

Początek z Gibraltarem

Przeskakujemy o dziesięć miesięcy do 7 września tego roku, kiedy to kadra narodowa meczem z Gibraltarem zapoczątkowała swój bój w eliminacjach do Mistrzostw Starego Kontynentu.

Pogoń przed przerwą związaną z reprezentacją przegrała dwa ostatnie spotkania, w których straciła aż 7 goli. W związku z tym trener Wdowczyk postanowił poćwiczyć grę obronną Portowców. Ponadto Pogoń rozegrała mecz kontrolny z RB Lipsk, który zakończył się zwycięstwem Niemców 1:0. Chorzowianie przed dwutygodniowym odpoczynkiem od ligi zremisowali dwa swoje spotkania. Przerwę na mecze reprezentacji postanowił również wykorzystać Jan Kocian, którego podopieczni rozegrali sparing z Elaną Toruń. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem Niebieskich (3:0). A jak było po wznowieniu rozgrywek? Co ciekawe po raz kolejny w pierwszym meczu po przerwie kadrowej zmierzyły się zespoły Pogoni i Ruchu, tym razem na stadionie im. Floriana Krygiera.

Pogoń – Zawisza 3:0

Łącznie: 2 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka (5:2)

Czas pożegnań

Miesiąc temu Polacy wprawiali w euforię swoich kibiców wygrywając z Niemcami oraz remisując ze Szkocją.
W tym czasie po raz ostatni przerwę reprezentacyjną na poprawę gry próbował wykorzystać Dariusz Wdowczyk. Z kolei Jan Kocian w ostatniej ligowej kolejce poprzedzającej przerwę pożegnał się z pracą szkoleniowca po tym, jak prowadzony przez niego Ruch uległ w Wielkich Derbach Śląska Górnikowi Zabrze (1:2). Portowcy ten czas wykorzystali m.in. na sparing we Wronkach z Lechem Poznań, który zakończył się bezbrakowym remisem. Tego spotkania nie będzie dobrze wspominał Marcin Robak, który doznał groźnego urazu. Spotęgowana kontuzjami Pogoń po wznowieniu rozgrywek zmierzyła się z Jagiellonią i doznała bolesnej porażki aż 5:0. W efekcie pracę stracił również Wdowczyk.

Obecnie po objęciu posady szkoleniowca w trzech spotkaniach Jan Kocian zdobył siedem punktów. Biorąc pod uwagę rywali, z którymi przyszło się mierzyć Portowcom jest to naprawdę dobry wynik. Przed wznowieniem zmagań ligowych, drużyna Pogoni ponownie zmierzyła się z Kolejorzem, tym razem spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Obaj szkoleniowcy po wznowieniu rozgrywek osiągali podobne rezultaty. Obecnie do zgarnięcia w tym roku jest jeszcze dwanaście oczek. Mamy nadzieję, że podobnie jak na początku przygody z Niebieskimi, którzy przed przerwą reprezentacyjną byli na fali, a po zakończeniu jej kontynuowali dobrą serię bez porażki, tak samo zawodnicy Dumy Pomorza będą kontynuować swój marsz ku grupie mistrzowskiej.

Autor: Tomasz Smoter