Aktualności

Po zimowej przerwie Ekstraklasa wznawia rozgrywki. W przeddzień pierwszego wiosennego meczu ligowego minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki na zaproszenie spółki Ekstraklasa SA wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami, na którym podsumowano kwestie związane z bezpieczeństwem stadionowym podczas już rozegranych 19 kolejek sezonu 2014/15. Wyniki analizy przedstawionej przez organizatora rozgrywek pokazują, że poziom bezpieczeństwa wyraźnie się podniósł.


W porównaniu do analogicznego okresu pierwszych 19 kolejek sezonu 2013/14 poprawiły się wszystkie statystyki dotyczące bezpieczeństwa rozgrywek – zaznacza Marcin Animucki, wiceprezes Zarządu Ekstraklasy SA. – Zmniejszyła się liczba incydentów z udziałem środków pirotechnicznych, zanotowaliśmy tylko jeden incydent o charakterze rasistowskim, na którego inicjatorów spadły natychmiastowe kary. Udało nam się całkowicie wyeliminować z trybun akty przemocy. Wszystko to zaowocowało brakiem choćby jednej decyzji wojewodów o zamknięciu stadionu lub trybun za wydarzenia mające miejsce w bieżącym sezonie. Nasze statystyki pokazują, iż obecnie jesteśmy w czołówce Europy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na stadionach najwyższych klas rozgrywkowych.

W analogicznym okresie sezonu 2013/14 (19 pierwszych kolejek) wojewodowie aż 13 razy korzystali z przysługujących im na mocy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych kompetencji do całkowitego lub częściowego wyłączenia udziału publiczności w meczach Ekstraklasy poprzez zamknięcie całego stadionu lub określonych trybun czy sektorów. Łącznie w wyniku incydentów mających miejsce podczas sezonu 2013/14 podjęto 18 takich decyzji. Nigdzie w Europie organa administracji państwowej nie stosowały podobnego środka równie często – w poprzednim sezonie w całych rozgrywkach angielskiej Premier League, niemieckiej Bundesligi, włoskiej Serie A, hiszpańskiej Primera Division i francuskiej Ligue 1 łącznie nie zapadła ani jedna taka decyzja. Takie standardy zaczęły również obowiązywać w bieżącym sezonie rozgrywek Ekstraklasy.

- Zmiana polityki w tym zakresie nie byłaby możliwa bez aktywnego wsparcia ze strony Wojewodów – podkreśla prezes Animucki. – Wspólnie z wojewodami oraz resortem nadzorującym ich pracę udało nam się wypracować ścieżkę szybkiego kontaktu, dzięki której skuteczniej wdrażano inne środki na rzecz bezpieczeństwa, co pozwoliło uniknąć zamykania stadionów lub ich trybun. Dialog i komunikacja na czas – pomiędzy Wojewodami, Policją, samorządem lokalnym, Klubami oraz Ekstraklasą przyniosła dobre owoce. Czasem zwykła współpraca i koordynacja przynosi lepsze skutki niż wzniosłe hasła. Chodzi o to, aby zapobiegać incydentom – dodaje Animucki.

Fundamentalne znaczenie miały decyzje dyscyplinarne Komisji Ligi Ekstraklasy. Natychmiastowe reakcje i decyzje tej Komisji, w tym szereg zakazów wyjazdowych dla grup kibiców łamiących przepisy bezpośrednio spowodowały to, iż Wojewodowie nie podejmowali działań w ramach własnych uprawnień.

Pozytywne zmiany w obszarze bezpieczeństwa rozgrywek Ekstraklasy dostrzega minister Halicki: – Poprawę poziomu bezpieczeństwa na stadionach można oceniać wyłącznie pozytywnie. Ten trend jest również jednoznacznie pozytywny. Niezbędna jest jednak konsekwencja. Dopiero ona buduje wzajemne zaufanie. Jeszcze jest wiele zagrożeń i wiele do zrobienia.

Czy oznacza to trwałe odejście od polityki zamkniętych trybun? - Konsekwentnie powtarzamy, że decyzja o zamknięciu stadionu czy trybuny jest ostatecznością i powinna być stosowana tylko w dwóch przypadkach - mówi prezes Animucki. - Pierwszy z nich to prewencja – gdy przed meczem pojawia się realne ryzyko zagrożenia dla bezpieczeństwa kibiców. Wówczas pole do działania mają wojewodowie. Drugi z nich to sankcja – orzekana przez Komisję Ligi jako organ dyscyplinarny Ekstraklasy w przypadku poważnych naruszeń przepisów bezpieczeństwa rozgrywek przez Kluby lub ich kibiców. Zdecydowanie mamy nadzieję na utrzymanie takiego trendu działania.

Minister Halicki zaznacza, że takie działanie zgodne jest z konstytucyjną zasadą pomocniczości państwa: – Organy administracji powinny interweniować wówczas, gdy strona społeczna nie radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa dla swojego działania. Taka sytuacja szczęśliwie nie ma obecnie miejsca – w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce powstały jedne z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Europie, finalizowana jest budowa następnych. Statystyki jednoznacznie pokazują, że w skali europejskiej są to również obiekty należące do najbardziej bezpiecznych. Jeśli nadal pójdziemy tą drogą, zamykanie stadionów będzie zbędne. Zapełnijmy je lepiej kibicami!

tekst alternatywny

Autor: Tomasz Smoter
Żródło: Ekstraklasa SA
Wyświetleń: 1459

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...