Decyzją FIFA Spas Delev został odsunięty od uczestnictwa w rozgrywkach piłkarskich na 4 miesiące, a na Pogoń Szczecin został nałożony zakaz dokonywania transferów „do klubu” w trakcie dwóch najbliższych okienek transferowych. Klubowi i zawodnikowi przysługuje prawo do odwołania się, z którego skorzystają. Poniżej prezentujemy komunikat klubu.
Informujemy, iż w dniu dzisiejszym Pogoń Szczecin S.A. otrzymała decyzję FIFA Dispute Resolution Chamber, dotyczącą złożonej w 2016 roku skargi klubu Beroe Stara Zagora. Organ FIFA uznał, że Spas Delev dokonał rozwiązania umowy o pracę z klubem Beroe Stara Zagora z naruszeniem przepisów FIFA o stabilności kontraktowej.
W konsekwencji FIFA nakazała zawodnikowi wypłatę odszkodowania na rzecz klubu Beroe Stara Zagora i dodatkowo nałożyła na piłkarza zakaz udziału w meczach klubowych oraz reprezentacyjnych przez okres 4 miesięcy. Światowa federacja ukarała także Pogoń Szczecin S.A. karą dyscyplinarną w postaci zakazu transferów do klubu przez okres najbliższych dwóch, następujących po sobie okienek transferowych.
Decyzja FIFA DRC jest nieprawomocna. Stronom przysługuje prawo złożenia apelacji do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Jednak do momentu wstrzymania wykonania decyzji (na skutek apelacji lub odrębnego postanowienia zabezpieczającego) zawodnik nie będzie uprawniony do gry w rozgrywkach klubowych oraz reprezentacyjnych.
Zarówno Spas Delev jak i Klub skorzystają z uprawnienia do wniesienia apelacji do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie.
Decyzja FIFA DRC jest w ocenie zawodnika oraz Klubu bezprecedensowa, bowiem FIFA DRC uznała, że jednostronne rozwiązanie przez piłkarza umowy z klubem Beroe Stara Zagora, w zgodzie z prawem bułgarskim, naruszyło przepisy FIFA o stabilności kontraktowej. Przypomnieć należy, że Spas Delev trafił do Pogoni Szczecin S.A. jako „wolny zawodnik”. Stało się tak na skutek stwierdzenia przez Bułgarski Związek Piłki Nożnej, iż skutecznie rozwiązał on (Delev) umowę o pracę z Beroe Stara Zagora. W następstwie tego bułgarska federacja wystawiła dokument International Transfer Certificate (ITC), który umożliwił rejestrację Spasa Deleva w Pogoni Szczecin S.A.
W wyniku przyjęcia przez FIFA DRC, iż prawo krajowe (prawo bułgarskie) nie może naruszać przepisów FIFA o stabilności kontraktowej, FIFA DRC uznała postępowania zawodnika za niedopuszczalne i nałożyła na niego obowiązek zapłaty odszkodowania oraz karę dyscyplinarną, zaś na Pogoń Szczecin S.A. karę dyscyplinarną z uwagi na fakt, iż – w ocenie FIFA DRC – Pogoń Szczecin S.A. osiągnęła korzyść z nieuprawnionego działania zawodnika.
Decyzja (wydana po ponad dwóch latach od wszczęcia postępowania) jest olbrzymim zaskoczeniem dla Klubu oraz naszego piłkarza. Zaprezentowane stanowisko jest bardzo kontrowersyjne, ponieważ przyznaje przepisom FIFA wyższość nad bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa krajowego (bułgarskiego prawa pracy), zaś klub pozyskujący zawodnika czyni odpowiedzialnym za ewentualne późniejsze odmienne oceny relacji prawa krajowego i przepisów FIFA. Z tej przyczyny w ciągu 21 dni zostaną złożone zarówno przez Klub jak i Spasa Deleva apelacje od decyzji.
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...