• ME: 15 minut Grosickiego z Austrią, porażka Polski

Reprezentacja Polski przegrała1:3 z Austrią w rozegranym w Berlinie meczu 2. kolejki grupy D mistrzostw Europy. Bramki dla Austriaków zdobyli Gernot Trauner, Christoph Baumgartner i z rzutu karnego Marko Arnautović, a dla naszej drużyny trafił Krzysztof Piątek. Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin pojawił się na boisku kwadrans przed końcem meczu.

"Biało-czerwoni" źle rozpoczęli spotkanie - już w 9. minucie po wrzucie z autu Phillippa Mwene piłka wróciła do austriackiego lewego obrońcy i jego miękkie dośrodkowanie strzałem głową przy bliższym słupku wykończył Gernot Trauner. Po straconej bramce ruszyliśmy do ataku i dziesięć minut później oddaliśmy pierwszy strzał. Z prawej strony Przemysław Frankowski zagrał płasko, futbolówka przeleciała przez prawie całe pole karne i przy dalszym słupku niepilnowany Nicola Zalewski uderzył nad poprzeczką. Dwukrotnie zza pola karnego próbował też Piotr Zieliński, ale jego strzały były blokowane.

Ataki Polaków przyniosły skutek w 30. minucie. Po zamieszaniu po rzucie rożnym i zagraniu Jakuba Kiwiora z lewej strony pola karnego piłka trafiła do Jana Bednarka. Jego strzał zablokował Trauner, jednak Krzysztof Piątek doskonale odnalazł się pod bramką i nie dał szans bramkarzowi, doprowadzając do remisu. Po stronie Austriaków dwukrotnie zagroził nam Marcel Sabitzer - najpierw jego uderzenie kończące kontratak zablokował wracający Bednarek, a kilka minut później jego mocny strzał z ponad 20 metrów był minimalnie niecelny. Już w doliczonym czasie gry Zieliński świetnie uderzył z rzutu wolnego i tylko interwencja Patricka Pentza uratowała naszych rywali od straty bramki.

Po przerwie pierwszy groźny strzał oddała Austria. Z rzutu rożnego dośrodkował Patrick Wimmer, a strzał głową Stefana Poscha obronił Wojciech Szczęsny. Chwilę potem w odpowiedzi Piątek dostał podanie pod "szesnastką" i uderzył nad bramką. Niestety w 66. minucie podanie Alexandra Prassa z lewej strony w stronę pola karnego przepuścił Marko Arnautović i piłkę dostał Christoph Baumgartner, który, mając przed sobą tylko Szczęsnego, dał swojej drużynie ponowne prowadzenie. Polacy próbowali odpowiedzieć natychmiast, ale strzał Karola Świderskiego przed siebie odbił Pentz.

W 75. minucie Austriacy byli blisko trzeciej bramki. Baumgartner zgrał z prawej strony do wbiegającego w stronę bramki Wimmera, a jego płaskie uderzenie bardzo dobrze obronił Szczęsny. Chwilę potem nasz bramkarz już miał mniej szczęścia - Paweł Dawidowicz w środku boiska źle zgrał piłkę głową i przejął ją Sabitzer, który natychmiast popędził na bramkę. Już w "szesnastce" polski golkiper zahaczył skrzydłowego rywali i sędzia podyktował rzut karny, który płaskim strzałem w lewy róg bramki "biało-czerwonych" wykorzystał Marko Arnautović. Polacy pogubili się i w 83. minucie od straty bramki po strzale Poscha z linii pola karnego uratował nas Szczęsny. Kilka minut potem Konrad Laimer dostał doskonałe podanie na wolne pole, już w "szesnastce" minął naszego golkipera, jednak z ostrego kąta na pustą bramkę uderzył obok słupka.

Polska - Austria 1:3 (1:1)
Krzysztof Piątek 30 - Gernot Trauner 9, Christoph Baumgartner 66, Marko Arnautović 78 (k)

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 19. Przemysław Frankowski, 5. Jan Bednarek, 3. Paweł Dawidowicz, 14. Jakub Kiwior, 21. Nicola Zalewski - 10. Piotr Zieliński (87, 26. Kacper Urbański), 24. Bartosz Slisz (75, 11. Kamil Grosicki), 6. Jakub Piotrowski (46, 8. Jakub Moder) - 23. Krzysztof Piątek (60, 7. Karol Świderski), 16. Adam Buksa (60, 9. Robert Lewandowski).

Austria: 13. Patrick Pentz - 5. Stefan Posch, 3. Gernot Trauner (59, 4. Kevin Danso), 15. Philipp Lienhart, 16. Phillipp Mwene (63, 8. Alexander Prass) - 19. Christoph Baumgartner (81, 18. Romano Schmid), 6. Nicolas Seiwald, 10. Florian Grillitsch (46, 23. Patrick Wimmer), 20. Konrad Laimer, 9. Marcel Sabitzer - 7. Marko Arnautović (81, 11. Michael Gregoritsch).