W dniu 28 stycznia rozpoczęło się w PKO Bank Polski Ekstraklasie zimowe okno transferowe. Potrwa ono do 24 lutego. W tym czasie kluby mogą dokonać zmian w składach.
To bardzo ważny okres dla drużyn rywalizujących w najwyższej polskiej lidze. Choć już od kilku tygodni w przestrzeni medialnej pojawiają się liczne informacje transferowe, żaden z piłkarzy ściągniętych z innych zespołów - mimo parafowania umowy - nie posiada jeszcze uprawnienia do gry w barwach nowej drużyny w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Po podpisaniu kontraktu, należy jeszcze przejść procedurę, składającą się z trzech kroków dokonywanych za pomocą sieci Extranet, łączącej kluby, wojewódzkie związki piłki nożnej oraz organizatora rozgrywek o mistrzostwo kraju.
Dopiero teraz, pierwszy raz od września, nowi zawodnicy mogą przejść proces. Przedział czasowy otwiera się 28 stycznia, a zamyka 24 lutego 2025 roku. Daty jego obowiązywania są ścisłe. Oznaczają zatem, że do północy ostatniego dnia klub musi wystąpić do wojewódzkiego związku piłki nożnej właściwego miejscowo, o potwierdzenie dokonania transferu. To akurat zmiana w porównaniu z zeszłymi latami. Wtedy uprawnienie można było nadać tylko, gdy federacja zdążyła już poświadczyć zmianę barw klubowych, co czasami zamieniało się w prawdziwy wyścig z czasem.
Tak samo wygląda procedura w przypadku transferów czasów, czyli tak zwanych wypożyczeń. Szersze pole manewru mają natomiast "wolni zawodnicy". Oni mogą zostać uprawnieni nawet do 31 marca. Furtkę stanowią także "transfery medyczne", dokonywane w przypadku kontuzji bramkarzy.
Kluby PKO Bank Polski Ekstraklasy nie mają żadnych ograniczeń, co do liczby uprawnianych zawodników, ich narodowości lub wieku. Muszą jednak zachować limity na listach A i B. Na pierwszej z nich na miejscach 1-17 może figurować każdy piłkarz, miejsca 18-22 są przeznaczone dla piłkarzy szkolonych w federacji, a miejsca 23-25 dla piłkarzy szkolonych w klubie. Aby wpisać kogoś na zajęte miejsce, klubowi pozostaje wyrejestrować zawodnika już znajdującego się na liście.
Na listę B da się wpisać jedynie graczy urodzonych w 2003 roku i młodszych, przy czym pięć pozycji przeznaczonych jest dla obcokrajowców. W pozostałych przypadkach umieszcza się tam Polaków z tego przedziału wiekowego lub obcokrajowców wyszkolonych w klubie.
Do wniosku o uprawnienie zawodnika dołączany jest komplet kilku dokumentów. W tym rejestrze kluczowy pozostaje kontrakt. Reguluje on stosunek pracy między piłkarzem, a klubem. Musi również posiadać oznaczenie terminu obowiązywania. W przypadku piłkarzy uprawnianych zimą 2025 roku jego długość waha się od kilku miesięcy (do maja) do pięciu lat. Niemożliwe jest zatem zapewnienie sobie usług na tak długi okres, jak oficjalnie zrobił to Manchester City z kuzynem Jonatana Brauta Brunesa (Raków Częstochowa) - Erlingiem Brautem Haalandem.
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...