Wtorkowy trening Portowców miał dość nietypowy charakter. W jego ramach nasi zawodnicy wzięli udział w biegu na orientację.
Bieg na orientację to dyscyplina, w której zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną, wyznaczoną w terenie przez punkty kontrolne trasę. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Warunkiem sklasyfikowania zawodnika jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Zawodnicy startują do biegu zazwyczaj w odstępie czasowym 1–3 minut, według wcześniej ustalonej kolejności. Rywalizacja odbywa się indywidualnie lub w sztafecie, ale na potrzebę wtorkowego biegu Portowcy zostali połączeni w pary.
Wtorkowy bieg na orientację Portowców odbył się na Polanie Sportowej w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Do rywalizacji przystąpiło siedemnaście drużyn, składających się z zawodników i członków sztabu szkoleniowego Dumy Pomorza. Do zaliczenia granatowo-bordowi mieli osiem punktów kontrolnych. W momencie startu otrzymali mapy, wykonane w skali 1: 5000, a każda kolejna drużyna przystępowała do biegu co 90 sekund.
- Będąc przez 15 lat żołnierzem zawodowym reprezentowałem swoją jednostkę wojskową w biegach na orientację. Myślę, że to fajna forma obcowania z przyrodą i współzawodnictwa. Poprzez bieg chcieliśmy zainicjować inną formę rywalizacji dla zawodników - podkreśla trener analityk w sztabie Pogoni, Tomasz Krzywonos.
Zawodnicy zostali wyposażeni w specjalne chipy, dzięki którym mogli potwierdzać swoją obecność na rozmieszczonych w lesie punktach. Na sam koniec wszyscy otrzymali wydruki ze swoimi wynikami. - Nasi piłkarze przystąpili do rywalizacji bardzo chętnie. Dla większości z nich było to coś zupełnie nowego. Jedynymi zawodnikami, którzy mieli wcześniej styczność z biegami na orientację byli Fredrik Ulvestad i Linus Wahlqvist, którzy wywodzą się z krajów skandynawskich, w których biegi na orientację cieszą się dużą popularnością - dodaje trener Krzywonos.
W organizacji biegu wspomagali naszą drużynę żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Hallera w Szczecinie, a także trener z Akademii Pogoni, będący również żołnierzem zawodowym, st. sierż. Tomasz Mendak.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji biegu i przyjemną dawkę adrenaliny. To był niezwykle wartościowy czas!
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...