W szczecińskim uniwersum przyszedł czas na kolejny ciekawy dzień. Od samego rana piłkarze Dumy Pomorza docierali do klubu w niecodziennym outficie, czyli w swoich ulubionych koszulkach piłkarskich. W ten sposób, w ramach akcji "Football Jersey Friday", chcieliśmy przyciągnąć uwagę kibiców, a następnie promować świadomość i profilaktykę przeciwko nowotworowi jelita grubego, który dotyka coraz więcej młodych ludzi - czytamy na stronie klubu.
Każdy z nas ma swoją ulubioną meczówkę z przeszłości. Niejednokrotnie to równomiernie z dawnymi czasami rodziła się miłość do piłki nożnej, która trwa do dziś. Kto rozpalał wyobraźnię naszych piłkarzy? Kto był ich najważniejszym idolem? Kogo podpatrywał Kulu i Linus, marząc o równie wspaniałej karierze piłkarskiej? Odpowiedzi na choć część z tych pytań szukajcie w naszym filmie!
Nie zapominajmy jednak o głównym celu tego przedsięwzięcia, czyli zwróceniu waszej uwagi na profilaktykę przeciwko nowotworowi jelita grubego. Duma Pomorza współpracuje przy okazji tej akcji z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem. Kliknij i czytaj więcej!
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród mężczyzn i kobiet. Niepokojący jest wzrost zachorowań na raka jelita grubego w młodszych grupach wiekowych – już nawet przed 40 rokiem życia.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.
Kolonoskopię czyli badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego powinna wykonywać każda osoba już po 50. roku życia i osoby w wieku 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskop) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Badanie trwa zwykle 15-30 minut, ale na wizytę (w dniu badania) warto zaplanować 1,5-2 godziny.
Kto może się zbadać?
Profilaktyczne badanie kolonoskopowe, wykonywane w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego, adresowane jest do osób w wieku:
• 50–65 lat;
• 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kwalifikacja do programu odbywa się na podstawie wywiadu m.in. pod kątem objawów. Do programu nie mogą być zakwalifikowane osoby, u których:
1. występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego (krew w kale/anemia, niezamierzone chudnięcie,
zmiana rytmu wypróżnień);
2. była wykonana kolonoskopia w okresie ostatnich 10 lat.
Ostateczna kwalifikacja jest dokonywana przez lekarza, m.in. na podstawie wypełnianej ankiety.
Listę realizatorów programu znajduje się na stronie gsl.nfz.gov.pl (zakładka Programy profilaktyczne).
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie.
Osoby, które chciałyby wesprzeć Regionalną Fundację Walki z Rakiem mogą to zrobić przekazując środki na konto: 57 1050 1559 1000 0022 7250 5138 ; KRS 0000116165. Gorąco zachęcamy!
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...