Pamiętacie jeszcze kampanię „Król w kapciach”? W ten sposób Pogoń zachęcała do kupna karnetów zimą 2012 roku. Hasło brzmiało „Nie bądź królem w kapciach, przyjdź na stadion”. Po ponad 10 latach królem trzeba być, by na stadion przyjść - pisze Piotr Kowalik w tekście nadesłanym do naszej redakcji.
Jest inflacja, to musi być drożej
Klub ustami prezesa informował, że ceny biletów i karnetów muszą zostać podniesione. Wszystkiemu winna inflacja i rosnące koszty utrzymania stadionu. Kibice mieli zatem możliwość przygotować się do tych podwyżek. Gdy klub ogłosił, że ceny biletów wzrosną o 10 złotych na każdą strefę. Po tej informacji nie było słychać jakiegoś wielkiego szumu niezadowolenia. Czekaliśmy jeszcze na wiadomość dotyczącą cen karnetów, gdyż ta zależała od ilości meczy i rywali. I tak jesienią zagramy w Szczecinie 9 spotkań, z których 3 będą meczami premium (Legia, Lech, Raków). Po tej informacji wiedzieliśmy już wszystko. Nic tylko sprzedawać karnety.
Po co jest karnet?
Klub przedstawił plusy, jakie otrzymają karnetowicze:
• 15% rabatu na mecze Fortuna Pucharu Polski.
• Pierwszeństwo zakupu biletów na mecze UEFA Europa Conference League i Fortuna Pucharu Polski.
• Możliwość zakupu do pięciu biletów na mecze Fortuna Pucharu Polski oraz UEFA Europa Conference League.
• Pierwszeństwo zakupu miejsca parkingowego.
• Szybkie wejście na mecz specjalnie wydzielonymi dla karnetowiczów bramkami (tylko na mecze ligowe).
• Dodatkowe 5% upustu lojalnościowego przy zakupie karnetu na drugą rundę sezonu 2023/24.
• 10% upustu na nieprzecenione towary w portowych sklepach (z wyłączeniem sklepu internetowego).
• Gwarancję opcji przedłużenia zakupionego przez Was miejsca na drugą rundę sezonu 2023/24
• Pulę nagród „niezwykłych przeżyć na stadionie".
• Możliwość zmiany krzesełka przed każdym meczem.
• Możliwość przekazania biletu(karnetu) na mecz.
Część benefitów to typowe zapychajki, część to realne dodatki. Ciekawostką są „szybkie bramki”. Tym sposobem klub mówi karnetowiczom „z Was już pieniądze ściągnęliśmy, to nie musicie nic dokładać na stadionie”. Oczywiście polityka większości klubów jest odwrotna. Dążą do tego, by kibic był na stadionie jak najdłużej, aby „ściągnąć” z niego więcej pieniędzy. U nas widać tendencja jest odwrotna.
Kibic w Szczecinie majętny jest
Trzeba zaznaczyć, iż nie wszystkie kluby upubliczniły cenniki na sezon 2023/2024, także zestawienie cen nie jest pełne. Z klubów, które nie podały jeszcze cen biletów/karnetów, a które mogą „konkurować” z Pogonią wyłania się Legia Warszawa. Nie wydaje się, aby w Lubinie, Gliwicach, czy w Białymstoku koszty biletów/karnetów były wyższe niż te w Szczecinie. Można, zatem przyjąć, iż bilety/karnety na Pogoń będą najdroższe (najtańszy karnet) lub prawie najdroższe (najdroższy karnet) w całej Polsce.
Do zestawienia przyjąłem następujące założenia:
• Karnet dla osoby nowej, nie objętej żadnymi zniżkami
• Karnet kupowany w ostatnim możliwym terminie, bez żadnych upustów
• Karnet kupiony na cały sezon, nie w ratach
• Nie były brane pod uwagę żadne pakiety VIP
• Bilet kupowany stacjonarnie, normalny, bez żadnych upustów
• Ceny biletów na mecze normalnie, bez dodatków za wyższe kategorie itp.
Tylko takie kryteria mają sens, gdyż kluby stosują różne polityki sprzedaży biletów i karnetów. Dla lepszego zobrazowania tematu zobaczmy jeszcze, ile taniej wychodzi zakupienie karnetu na sezon, aniżeli kupno 17 biletów. A także proste wyliczenie, ile meczy gratis zobaczymy na karnecie.
Jak widzimy z powyższego zakupując karnet kibic ogląda średnio 3 mecze swojej drużyny za darmo. W Szczecinie po dodaniu 3 meczy premium cena karnetu za sezon pozwala na zobaczenie 1 meczu gratis (w przypadku najdroższego biletu) lub prawie 1 meczu gratis (w przypadku najtańszego). Oczywiście klub sprzedaje też karnety w opcji dla przedłużających, co oznacza oglądanie prawie 2 meczy za darmo (w przypadku najdroższego) i 1,5 meczu za darmo (w przypadku najtańszego). Dla tego zestawienia, przypomnę jednak, nie liczyliśmy żadnych dodatkowych upustów.
Widzimy, zatem że margines błędu dla karnetowicza jest bardzo niski. Taka jest chyba także po prostu polityka klubu. Licząc wciąż na efekt „wow” nie starają się utrzymać stałego kibica, a liczą na ich rotację. Dzięki temu do klubu wpada więcej pieniędzy z biletów w dniu meczowym.
A karnetowicz? Karnetowicz może być królem, na królewskim stadionie, za królewską cenę.
Początek sprzedaży już w poniedziałek. Ciekawe czy Pogoń powtórzy „sukces” z poprzedniej rundy.
Epilog
Już po napisaniu tego tekstu na jaw wyszła „mała sprawa” z ceną karnetów. Uwagę klubowi zwrócił użytkownik Twittera o nicku @DaLudwik. Okazało się, że klub podając ceny karnetów wspomniał o upuście. Upust ten jednak powinien się odnosić do ceny karnetów, a takich cen (bez upustów) klub nie opublikował. Upust odnosi się do cen biletów, a jak widzimy wyżej cena karnetu, może się bardzo różnić od sumarycznej ceny biletów. Słowem klub mógł wprowadzić klientów (kibiców) w błąd pisząc o upuście, którego nie ma. Jest to kolejny przykład błędów komunikacyjnych ze strony Pogoni Szczecin.
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...