Murawa na Stadionie im. Floriana Krygiera znowu doceniona! W plebiscycie "Ranking Muraw" organizowanym przez Polski Związek Piłkarzy nawierzchnia na naszym obiekcie została uznana za najlepszą w całej PKO BP Ekstraklasie.
Kolejnym po #PiłkarzeWybierają i #PiłkarkiWybierają, corocznym plebiscytem organizowanym przez Polski Związek Piłkarzy jest Ranking Muraw. O stan ligowych nawierzchni zapytano, jak w poprzednich latach, piłkarzy klas centralnych, tj. PKO Ekstraklasy, Fortuna 1 Ligi i 2. Ligi (nazewnictwo stosowane przez PZPN w sezonie 2023/2024). Nowością w zestawieniu jest Ranking Muraw w kobiecej Orlen Ekstralidze.
Plebiscyty Polskiego Związku Piłkarzy są głosowaniem unikatowym, ponieważ udział w nim biorą bezpośrednio piłkarze i piłkarki. To ich głos, oparty na własnych boiskowych doświadczeniach, jest decydujący. Tak było również w przypadku Rankingu Muraw, w którym do głosowania zaproszono reprezentację każdej z drużyn występującej na danym szczeblu rozgrywkowym.
W 2. Lidze najlepiej ocenione zostały murawy: Stali Stalowa Wola (22 proc. głosów), Kotwica Kołobrzeg (17 proc.) i ex aequo: Chojniczanki Chojnice, Pogoni Siedlce oraz Stomilu Olsztyn (11 proc.). Warto zauważyć, że 3 z tych klubów wywalczyły na koniec sezonu awans do Fortuna 1 Ligi, więc dobra murawa mogła być jednym z czynników, który miał wpływ na końcowy wynik sportowy. Co więcej, to właśnie Stal wygrała najwięcej meczów domowych w całych rozgrywkach, bo aż 12 (wliczając półfinał baraży).
Najgorszą nawierzchnią dysponowała z kolei Skra Częstochowa (44 proc. głosów), a niewiele lepiej było w Elblągu na Olimpii (33 proc.). Piłkarze zwracali przy tym uwagę, że granie na sztucznej murawie (Skra) to „najgorsze, co może być” i „niebezpieczeństwo dla zdrowia” (takie wpisy znaleźć można było w otwartej sekcji komentarzy do ankiety).
W Fortuna 1 Lidze najlepiej oceniony został Stadion Miejski w Rzeszowie, dom Stali Rzeszów, ale też tymczasowo Resovii. Jako że w plebiscycie głosowano na kluby, musimy w tym miejscu wyjaśnić, że 23 procent ankietowanych wskazało ten pierwszy klub, a kolejne 9 – drugi. Na podium znalazły się jeszcze Miedź Legnica i Motor Lublin (po 18 proc. głosów).
Na zapleczu PKO Ekstraklasy zdecydowanie najniżej oceniona została murawa Znicza Pruszków, którą jako najgorszą wskazało aż 59 procent głosujących. – W Rzeszowie mecze rozgrywały dwie ekipy, a murawa była naprawdę top, najgorsza obiektywnie Znicz Pruszków – podkreślił w komentarzu jeden z pierwszoligowców. Kiepsko wypadła też Odra Opole (18 proc.).
Bezdyskusyjnym zwycięzcą plebiscytu Ranking Muraw 2023/2024 w piłkarskiej elicie została – nie pierwszy już raz – Pogoń Szczecin, na którą zagłosowała prawie połowa ankietowanych (47 proc.). Co ciekawe, patrząc na wyniki sportowe, rywale sporo na tym korzystali, bo Portowcy przegrali u siebie aż 6 meczów, czyli zdecydowanie najwięcej z ligowej czołówki. Ale również dzięki dobrej murawie spotkania w Szczecinie bardzo często rozgrywane były po prostu na wysokim poziomie sportowym, pozwalając rozwijać skrzydła również przyjezdnym. Drugi w zestawieniu najlepszych muraw był Górnik Zabrze (21 proc.), a na najniższym stopniu podium wspólnie uplasowały się Legia Warszawa i Widzew Łódź (po 11 proc.).
Najgorzej w PKO Ekstraklasie w sezonie 2023/2024 wypadła murawa na stadionie Cracovii. – W okresie zimowym gra w piłkę na Cracovii jest mocno wymagająca – to jeden z komentarzy. Trudno dziwić się negatywnym opiniom, bo swoje domowe mecze rozgrywała tam również Puszcza Niepołomice. Nie mogło to nie odbić się na stanie nawierzchni, która ostatnio, po ośmiu latach, wreszcie została w Krakowie wymieniona. W głosowaniu na klub z najgorszą murawą Cracovia otrzymała 37 proc. głosów, a goszcząca na jej obiekcie Puszcza 16 proc. Słabo wypadła też Korona Kielce (16 proc.).
W Orlen Ekstralidze niekwestionowanym zwycięzcą został brązowy medalista rozgrywek – KKS Czarni Antrans Sosnowiec (36 proc. głosów), który ani razu u siebie nie przegrał (8 zwycięstw, 3 remisy). Na drugim miejscu uplasował się mistrz kraju – Pogoń Szczecin (29 proc.). Dobrze ocenione zostały również murawy GKS-u Górnika Łęczna i Rekordu Bielsko-Biała (po 13 proc.). Niczym nie wyróżnił się z kolei obiekt GKS-u Katowice, choć jego zawodniczki, jako jedyne w stawce, wygrały u siebie komplet spotkań. Być może właśnie dlatego goście nie mieli w zeszłym sezonie dobrych wspomnień z wizyt w stolicy województwa śląskiego.
Jako najgorsza w lidze najczęściej wskazywana była murawa Pogoni Tczew (aż 68 proc głosów!). Niezbyt lubiana okazała się również sztuczna nawierzchnia UJ Kraków (13 proc.).
– Wydaje się, że z roku na rok polskie kluby dysponują coraz lepszą infrastrukturą sportową. Warunki do gry się poprawiają, a do stanu murawy przykłada się coraz większą uwagę, przede wszystkim poprzez korzystanie z usług profesjonalnych greenkeeperów i specjalnego sprzętu niezbędnego do utrzymania trawy w jak najlepszym stanie. Niestety, nasz plebiscyt, w którym głos oddaliśmy piłkarkom i piłkarzom biegającym po tych boiskach, pokazał, że nadal jest nad czym pracować i na każdym poziomie rozgrywek znajdują się murawy, które uniemożliwiają zawodnikom prezentowanie pełni swoich umiejętności, a czasem mogą wręcz zagrażać ich zdrowiu. Liczę, że w najbliższym czasie się to zmieni – podkreśla Euzebiusz Smolarek, prezes Polskiego Związku Piłkarzy.
Wyniki plebiscytu Ranking Muraw 2023/2024:
Orlen Ekstraliga
Najlepsze murawy:
Stadion Ludowy w Sosnowcu (KKS Czarni Antrans Sosnowiec)
Stadion Młodzieżowy B3 / Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie (Pogoń Szczecin)
Stadion GKS Górnik Łęczna (GKS Górnik Łęczna)
Centrum Sportowo-Szkoleniowe Rekord (Rekord Bielsko-Biała)
PKO Ekstraklasa
Najlepsze murawy:
Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie (Pogoń Szczecin)
Arena Zabrze. Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu (Górnik Zabrze)
Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego (Legia Warszawa)
Stadion Miejski Widzewa Łódź (Widzew Łódź)
Fortuna 1 Liga
Najlepsze murawy:
Stadion Miejski „Stal” w Rzeszowie (Stal Rzeszów / Resovia Rzeszów)
Stadion Miejski im. Orła Białego w Legnicy (Miedź Legnica)
Arena Lublin (Motor Lublin)
2. Liga
Najlepsze murawy:
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej (Stal Stalowa Wola)
Stadion Miejski im. Sebastiana Karpiniuka (Kotwica Kołobrzeg)
Stadion Miejski Chojniczanka 1930 (Chojniczanka Chojnice)
Stadion Agencji Rozwoju Miasta Siedlce (Pogoń Siedlce)
Stadion OSiR w Olsztynie (Stomil Olsztyn)
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...