Przedstawiamy najważniejsze założenia dokumentu, dzięki którym piłkarze ekstraklasy mają wrócić na boiska - czytamy w dzisiejszym Przeglądzie Sportowym.
Widzieliśmy plan powrotu do rozgrywek, który został przedstawiony przez Ekstraklasę SA władzom państwowym. Liczy dziewięć stron. Zawiera wskazówki dla klubów, jak mają się przygotować do restartu ligi i co robić w przypadku stwierdzenia u kogoś choroby COVID-19. Ujęte są m.in. koszty testów na obecność koronawirusa, którym będą musieli poddać się wszyscy zawodnicy, trenerzy, członkowie sztabów i pracownicy, czyli po 50 osób wskazanych przez każdy klub na specjalnych listach.
Początek dokumentu to krótki wstęp i przedstawienie sytuacji. Autorzy zaznaczają, że ewentualny powrót do rozgrywek jest uzależniony od zgody władz rządowych i sanitarnych. Jednocześnie podkreślają, że futbol to najbardziej popularny sport, a jego ponowne uruchomienie może wpłynąć w pozytywny sposób na uspokojenie nastrojów społecznych. Przytaczają też szereg danych i prognoz, które mówią, że od 25 kwietnia liczba zakażonych ma w Polsce spadać, co powinno korzystnie wpłynąć na możliwość rozgrywania meczów.
Trenerski monitoring
W części szczegółowej na kluby zostało nałożonych wiele obowiązków dotyczących treningów. Opisano też środki bezpieczeństwa dla wszystkich stref, w tym boiska, siłowni, szatni oraz obszaru fizjoterapii.
Same przygotowania podzielono na dwie fazy. Pierwsza, mająca trwać 7–21 dni, jest określona jako treningi indywidualne i grupowe. Na początku sportowej izolacji, którą kluby ekstraklasy miały ją rozpocząć w ostatni poniedziałek, zawodnicy mają ćwiczyć w domach. Potem (czas nie został określony) będą mogli zacząć zajęcia w małych, dwuosobowych grupach na boiskach z udziałem jednego trenera.
Druga faza to treningi zespołowe. Te mają zostać przywrócone na minimum dwa tygodnie przed wznowieniem rozgrywek, które zaplanowano na 29 maja lub 6 czerwca.
Zwłaszcza na początku zaleca się maksymalne ograniczenie osób przebywających w siłowni. W tym czasie z usług masażystów i fizjoterapeutów mają korzystać w zasadzie tylko gracze kontuzjowani. Kontrowersje może budzić fakt, że dokument stworzony przez specjalną grupę kierowaną przez wiceprezesa Legii Tomasza Zahorskiego proponuje, żeby trenerzy ograniczyli swoją obecność w trakcie zajęć i śledzili treningi za pomocą… kamer. Oczywiście, także w tym przypadku chodzi o pierwsze dni po powrocie do ćwiczeń.
Do ciekawszych zaleceń należą także: wydzielenie na terenach treningowych stref wyłącznie dla członków zespołów; obowiązek noszenia masek i rękawiczek przez wszystkich trenerów oraz pracowników klubów; zachowywanie dystansu minimum dwóch metrów podczas ćwiczeń grupowych; częsta dezynfekcja i mycie rąk; czyszczenie wszystkich użytkowanych pomieszczeń po każdym użyciu; otwarcie wszystkich drzwi na obiektach treningowych, aby ograniczyć dotykanie klamek; noszenie maseczek i rękawiczek przez wszystkie osoby przebywające w szatni (a więc również piłkarzy). Szatnia traktowana jest jako obszar szczególnej uwagi; wykonywanie zespołowych ćwiczeń biegowych w szeregu, a nie w rzędzie.
Nie pominięto wskazań dotyczących działania kuchni, magazynu czy pralni. Powinno w nich pracować jak najmniej osób (najlepiej jedna). Posiłki mają być przygotowywane na wynos, a klubowy dietetyk musi pracować zdalnie. Zakupy artykułów spożywczych należy robić maksymalnie dwa razy w tygodniu i przechowywać je w zamkniętym pomieszczeniu. Sprzęt dostarczany do magazynu (raz na siedem dni) musi być dezynfekowany, podobnie jak kosze na brudne ubrania w pralni. Plan precyzuje nawet środek, który ma być do tego używany – to 96-procentowy alkohol.
Dwa rodzaje testów
Po 14 dniach, przed wznowieniem treningów zespołowych, wszystkie osoby z list zgłoszonych do sportowej izolacji będą musiały przejść testy na obecność koronawirusa. Rozważane są dwa rodzaje badań: RT-PCR lub Test Real-Timer PCR. Ponadto wszyscy mają poddać się badaniom przesiewowym, które pozwolą określić, czy ktoś nie przeszedł już COVID-19 bezobjawowo i stwierdzić, czy w organizmie badanego wytworzyły się przeciwciała na SARS-CoV-2, co w zasadzie może wykluczyć (choć nie w każdym przypadku) ponowne zachorowanie. Ponadto zaleca się przeprowadzenie piłkarzom specjalnego testu wydolnościowego. Kluby mogą też wprowadzić własne, dodatkowe procedury dotyczące tych badań. Przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa będzie u piłkarzy warunkiem koniecznym dla dopuszczenia do gry. Z dokumentu przedstawionego m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nie wynika, kto miałby finansować zakup testów medycznych. Może to być któreś z ministerstw, Ekstraklasa SA i kluby lub jeden z partnerów ligi.
Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.
Trwa ładowanie komentarzy...