Aktualności

  • UEFA Youth League, czyli o co walczą młodzi Portowcy?

Udział w Młodzieżowej Lidze Mistrzów (UEFA Youth League) to nagroda dla zwycięzcy Centralnej Ligi Juniorów. Co to za rozgrywki i dlaczego warto o nie walczyć?


Rozgrywki utworzone zostały w 2012 roku i przeznaczone były dla wszystkich młodziezowych klubów, które zakwalifikowały się do fazy grupowej dorosłej Ligi Mistrzów. Obecnie system został już zmieniony. Liga Mistrzów dzielona jest na dwie części. Pierwszą, dla drużyn młodzieżowych klubów grających w Lidze Mistrzów, i drugą, tak zawaną ścieżkę Mistrzowską. Pogoń jeśli wygra Centralną Ligę Juniorów, lub przegra w finale, ale "dorosła" Legia wywalczy awans do fazy grupowej - grać będzie "ścieżką Mistrzowską". Rywalizować będzie z klubami, które w swoich krajach okazały się najlepsze w rozgrywkach juniorskich.

Tą drogą dążyła rok temu Legia Warszawa, która w pierwszej rundzie pokonała Litex Łowecz z Bułgarii, a w drugiej rundzie nie poradziła już sobie z duńskim Midtjylland.

Poniżej regulamin rozgrywek znaleziony na stronie pzpn.pl.

Regulamin UEFA Youth League na poprzedni sezon (na nowy pewnie nie będzie się różnił).

1. Do udziału w rozgrywkach uprawnione będą 64 drużyny:

• 32 drużyny młodzieżowe klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek UEFA Champions League (UCL),
• 32 drużyny – mistrzowie krajowych rozgrywek młodzieżowych z 32 najwyżej sklasyfikowanych federacji w rankingu UEFA. W tym Mistrz Polski - Legia Warszawa lub Pogoń Szczecin.

2. W sytuacji, gdy kluby z danej federacji nie będą zainteresowane udziałem w rozgrywkach, ich miejsce zajmą kluby z federacji zajmujących kolejne miejsce w rankingu.

3. W sytuacji, gdy mistrzem młodzieżowych rozgrywek krajowych zostanie drużyna klubu, który awansował do rozgrywek UCL, uprawniona do udziału w rozgrywkach będzie drużyna klubu z federacji zajmującej kolejne miejsce w rankingu.

W takim przypadku mistrz młodzieżowych rozgrywek krajowych (jednocześnie drużyna młodzieżowa klubu, który awansował do rozgrywek UEL) uczestniczy w etapie rozgrywek przewidzianych dla drużyn młodzieżowych klubów, które awansowały do rozgrywek UCL

4. Rozgrywki prowadzone będą w kategorii U-19.

W sezonie 2016/2017 do udziału w rozgrywkach uprawnieni będą zawodnicy ur. 1 stycznia 1998 r. i młodsi. Dodatkowo każdy klub będzie miał możliwość zgłoszenia do rozgrywek 3 zawodników z kategorii U-20 – ur. 1 stycznia 1997 r. lub młodszych.

5. Przed rozpoczęciem sezonu, klub zgłasza do rozgrywek nie więcej niż 40 zawodników. Zmiany na liście mogą być dokonywane w każdej chwili, jednak nie później niż na 7 dni przed każdym meczem.

Najpóźniej jeden dzień przed każdym meczem, kluby przekazują listę 20 zawodników spośród 40 zgłoszonych do rozgrywek. 12 spośród 20 zawodników zgłoszonych do udziału w danym meczu, musi być potwierdzonych do klubu nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 2 lata przed rozpoczęciem sezonu.

6. Etapy rozgrywek:

Etap I

• 32 drużyny młodzieżowe klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek UCL, rozgrywają mecze w 8 grupach. Zwycięzcy poszczególnych grup uzyskują awans do Etapu II. Drużyny, które zajmą 2 miejsce w poszczególnych grupach, będą uprawnione do udziału w fazie Play-off;

• 32 drużyny – mistrzowie krajowych rozgrywek młodzieżowych z 32 najwyżej sklasyfikowanych federacji w rankingu UEFA (w tym przypadku Legia lub Pogoń), rozgrywają dwumecze w parach wyłonionych w drodze losowania.

W ramach tego etapu przeprowadzone zostaną 2 rundy kwalifikacyjne. W każdej rundzie uczestnicy rozgrywają 2 mecze (mecz i rewanż). 16 zwycięzców 1 rundy będzie uprawnionych do udziału w rundzie 2. 8 zwycięzców rundy 2, które będzie uprawnionych do udziału w rozgrywkach Play-off

Faza Play-off

•  w tej fazie uczestniczy 16 klubów – 8 klubów, które zajęły 2 miejsca w rozgrywkach grupowych z udziałem drużyn młodzieżowych klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek UCL oraz 8 klubów-zwycięzców rundy kwalifikacyjnej z udziałem mistrzów krajowych rozgrywek młodzieżowych z 32 najwyżej sklasyfikowanych federacji w rankingu UEFA;

• w fazie Play-off drużyny rozgrywają 1 mecz;

• gospodarzami meczów są kluby-zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej z udziałem mistrzów krajowych rozgrywek młodzieżowych z 32 najwyżej sklasyfikowanych federacji w rankingu UEFA;

• 8 zwycięzców fazy play-off uzyskuje awans do Etapu II rozgrywek.

Etap II

• 1/8 finału z udziałem 8 klubów-zwycięzców poszczególnych grup w rozgrywkach Etapu I z udziałem drużyn młodzieżowych klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek UCL oraz 8 zwycięzców fazy play-off – 1 mecz;

• 1/4 finału z udziałem 8 zwycięzców 1/16 finału – 1 mecz;

• 1/2 finału z udziałem 4 zwycięzców 1/4 finału – 1 mecz;

• Finał – 1 mecz;1. Do udziału w rozgrywkach uprawnione będą 64 drużyny:

9. Mecze UYL będą rozgrywane na stadionach 1 kategorii – wg UEFA Stadium and Infrastructure Regulations.

10. Koszty organizacji meczów ponoszą gospodarze.

11. Koszty podróży i zakwaterowania drużyny gości (nie więcej niż 24 osoby) ponosi UEFA. Zasady dofinansowania zostaną ogłoszone przez UEFA na początku rozgrywek

12. Różnica pomiędzy rzeczywistym kosztem podróży i zakwaterowania a kwotą dofinansowania będzie pokrywana przez drużynę gości.

Drabinka UEFA Youth League 2015/16

drabinka

DOŁĄCZ DO NAS NA WHATSAPP! KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Daniel Trzepacz
Żródło: własne
Wyświetleń: 5678

Komentarze w serwisie www.PogonSportNet.pl zamieszczane przez jego użytkowników są ich prywatną opinią. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jednak administratorzy dostrzegą naruszanie dóbr osobistych, zmuszeni będą do usunięcia komentarza, a w przypadku powtarzania się sytuacji, zablokowania konta użytkownika.

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się lub zaloguj tutaj.


Trwa ładowanie komentarzy...